Domácí

Teplota v obýváku nejvýš 18 °C? Resort vysvětlil zmatky okolo nové vyhlášky

Teplota v obýváku nejvýš 18 °C? Resort vysvětlil zmatky okolo nové vyhlášky
Ilustrační fotografie Zdroj: Getty Images

Češi se bouří kvůli vyhlášce, pomocí které chce ministerstvo průmyslu a obchodu řešit případné nedostatky plynu. Vadí jim, že během nouzového stavu by si mohli například obývací pokoj vytopit maximálně na 18 stupňů Celsia. Podle resortu je však možné teploty nastavit i výš. Veškeré zmatky se snažilo ministerstvo vysvětlit.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) se snaží zmírnit kritiku Čechů, kterým vadí, že stát chce při případných výpadcích plynu regulovat teploty v bytech. Nová pravidla mají sloužit jako pojistka pro případ hrozících výpadků zemního plynu. Lidé ale nerozumí tomu, proč by měli teploty upravovat. Netuší ani, jak by to měli provádět.

"Lidé doma budou mrznout," obává se čtenářka TN.cz Hana. "A bude někdo chodit po domech a kontrolovat, jestli doma netopím moc? Nebo každý dostane elektronický teploměr a bude odesílat data o teplotě na ministerstvo?" ptá se Tomáš. "Já si budu topit, jak uznám já, a nikdo mi nebude diktovat!!!" nešetří kritikou paní Ladislava.

Související obsah

​Redakce TN.cz oslovila ministerstvo, aby upřesnilo, jak by celá věc měla přesně probíhat. Níže najdete základní dotazy i odpovědi.

Koho se vyhláška týká?

Vyhláška se podle ministerstva nevztahuje na byty s vlastním zdrojem vytápění a rodinné domy, ale cílí především na uhelné a plynové zdroje a také na ústřední vytápění využívající fosilní zdroje. "Vztahuje se na dodávky tepla ze soustav zásobování tepelnou energií spalující uhlí a plyn a na ústřední vytápění využívající fosilní zdroje," uvádí resort.

V jakých případech budou nová pravidla platit?

Soubor zvláštních pravidel pro vytápění má platit pouze v případě vyhlášení "předcházení stavu nouze" nebo "stavu nouze v teplárenství", kdy může podle ustanovení § 88 energetické zákona dojít mimo jiné k omezení dodávek a spotřeby tepelné energie. "V těchto případech by s velkou pravděpodobností nebylo možné dosahovat teplot v budovách ve výši, které umožňuje platná vyhláška č. 194/2007 Sb. Proto je nutné ustanovit zvláštní pravidla, aby nedošlo k porušování platných právních předpisů," vysvětluje mluvčí MPO Miluše Trefancová.

O kolik se teploty sníží?

V případě vyhlášení předcházení stavu nouze a stavu nouze v teplárenství by se měly teploty v budově nastavit tak, aby nebylo v některých bytech přetápěno a zároveň v jiných bytech neklesala teplota pod stanovené minimum. Podle aktuálně platné legislativy by teploty třeba v obývacím pokoji neměly klesnout pod 20 °C (viz. "orientační teplota" v tabulce níže), v případě nouze by ale bylo možné ztlumit radiátory i na 18 °C.

Maximální hodnota, na kterou lidé budou moci topit, je vždy nejméně o stupeň vyšší než "orientační" (viz. tabulka níže). V případě obývacího pokoje či ložnice by pak tedy za normálního stavu bylo možné vytápět na 21 °C, v případě vyhlášení stavu nouze na 19 °C. Hranice je přitom pohyblivá ještě podle počtu venkovních stěn. Pokud máme v obýváku jednu venkovní stěnu, můžeme zvýšit teplotu o další stupeň (při výpadcích plynu na 20 °C), pokud tři stěny, pak dokonce na 21 °C.

V případě nouze bude možné v budovách vytápět na nižší teploty Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu

Jak mám teploty regulovat?

Nastavení teploty by mělo správně nastavené tak, aby nebylo možné v případě maximálního otočení ventilu na radiátoru vytopit místnost například na 24 stupňů, jak je tomu dnes. Teplota se ale sníží v celém systému a radiátory budou chladnější. Nebude to tedy na jednotlivých lidech, jestli si otočí ventil na 1 nebo na 5.

Češi tak doma nemusí chodit s teploměrem a teploty kontrolovat. Pokud se jim ale zdá, že by v bytě měli přetopeno (nebo naopak zimu), mají se obrátit na vlastníka objektu nebo na Společenství vlastníků jednotek (SVJ). Právě oni ponesou odpovědnost za případné nedodržování stanovených limitů.

Jak budou probíhat kontroly?

"Kontroly by fungovaly jednoduše tak, že domácnosti, kterým by se zdálo, že mají nízkou nebo vysokou teplotu, to začnou v první řadě řešit s vlastníkem nebo společenstvím vlastníků. Pokud nedojde ke shodě, mohou lidé podat podnět na Státní energetickou inspekci (SEI), která provede kontrolu," vysvětlil mluvčí Marek Vošahlík s tím, že rozhodně kontroloři nebudou chodit po bytech.

Kontrola tak bude probíhat stejně, jako probíhají ty klasické v oblasti vytápění a dodávky teplé vody (stanovené vyhláškou č. 194/2007 Sb.). Konkrétní výše případné pokuty se stanovuje případ od případu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz