Domácí

Lesního medu bude letos málo. Místo českého dovezou med z Jižní Ameriky

Lesního medu bude letos málo. Místo českého dovezou med z Jižní Ameriky
Včelstvo - ilustrační foto. Zdroj: TV Nova

Sucho, prudké deště a kůrovcová kalamita – to vše ovlivňuje sklizeň medovicového neboli lesního medu. Toho bude letos ještě méně, než včelaři předpovídali. Výrobci jsou proto nuceni dovážet ho ze zemí Evropské unie – zejména ze Španělska, ale i ze zámoří – především z Argentiny a z Uruguaye.

Přestože se stav včelstev za poslední dva roky znatelně zlepšil a čeští včelaři v zimě přišli jen o 8,4 procenta populace, bude letos lesního medu ještě méně než vloni. Redakci TN.cz o tom informovali zástupci společnosti Medokomerc, největšího tuzemského producenta medu.

V letošní sezóně včely úspěšně odolaly bakteriím, virům i roztočům, a včelaři proto očekávali nebývale bohatou sklizeň, která by překonala 6 086 tun sklizeného medu v loňském roce. V červenci však nastaly komplikace. Právě v tomto letním měsíci se totiž včely přeléčují chemoterapeutiky na varroázu, nejrozšířenějšího a nejzávažnějšího onemocnění včelstev.

Související obsah

​​Souběh sklizně lesního medu a přeléčení včel ale letos přinesl problémy. "V létě bylo relativně velké sucho, smrkové lesy navíc dlouhodobě trpí kůrovcem a prudkými dešti. Vymizeli hlavní producenti medovicového nektaru, mšice. Včelaři se v důsledku těchto okolností musí spokojit s nižší sklizní. Oblíbený lesní med tak budou výrobci pro spotřebitele doplňovat ze zahraničí," nechal se slyšet jednatel společnosti Medokomerc Milan Špaček.

Lesní med se tak bude importovat ze zahraničí, hlavně ze Španělska, Argentiny a Uruguaye. "Ani tento rok se objem českého lesního medu nepodařilo zajistit v takovém množství, abychom ho mohli nabízet zákazníkům v tržní síti. Do tuzemské snůšky proto přidáváme argentinský a uruguayský lesní med s chutí místní bohaté a divoké přírody, která je často zastoupena eukalyptovými medy. Španělské dubové a kaštanové lesní medy jsou považovány za vůbec nejlepší medy na kontinentu," upřesnil Špaček.

Související obsah

​V zájmu o včelařství patří Česká republika mezi evropskou špičku. V zemi je evidováno bezmála 700 tisíc včelstev a zhruba 61 tisíc včelařů. Během uplynulé zimy přišli tuzemští chovatelé o necelou desetinu včelstev. Šlo tak o jedny z nejnižších úhynů za několik posledních let.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz