Zajímavosti

Tato nemoc by mohla mít nový název. WHO ji chce přejmenovat kvůli rasismu

Tato nemoc by mohla mít nový název. WHO ji chce přejmenovat kvůli rasismu
Virus opičích neštovic Zdroj: Profimedia

Světová zdravotnická organizace (WHO) otevírá veřejné fórum, jehož cílem je přejmenování opičích neštovic. Tento krok přichází poté, co řada kritiků vyjádřila své obavy, že by současný název mohl být hanlivý nebo mít rasistické konotace. Dvě varianty tohoto viru už WHO přejmenovala.

Rozhodnutí přejmenovat opičí neštovice WHO učinila po setkání vědců tento týden. Ve svém pátečním prohlášení oznámila, že pořádá otevřené fórum o novém názvu a každý tak může přispět svým návrhem.

"Podle současných postupů by nově identifikované viry, jejich varianty a způsobená onemocnění měly být pojmenovávány tak, aby neurážely žádné kulturní, sociální, národní, regionální, profesní nebo etnické skupiny a minimalizovaly negativní dopad na obchod, cestovní ruch nebo životní podmínky zvířat," uvedla organizace.

Virus opičích neštovic svůj název získal už v roce 1958 při jeho objevu. Tehdy ještě nebyly takové postupy jako dnes.

Související obsah

​V současnosti se proti názvu opičích neštovic postavila řada kritiků, včetně vědců, kteří kontroverzní jméno označili za stigmatizující a diskriminační. Nahrává to podle nich rasistickým stereotypům o černoších, Africe a také to falešně naznačuje, že hlavním zdrojem nákazy jsou opice.

"Opičí neštovice by se měly přejmenovat ze dvou hlavních důvodů. Zaprvé, černochům se dlouho říkalo opice. Proto je to označení rasistické a stigmatizuje černochy," řekl webu NPR lékař a zastánce rovnosti v oblasti globální zdraví Ifeanyi Nsofor.

"Zadruhé, opičí neštovice vyvolávají mylný dojem, že nemoc přenášejí pouze opice. To je špatně," dodal.

Klad I a Klad II

Ve svém prohlášení WHO také rovnou oznámila, že dvě hlavní varianty opičích neštovic, které získaly název podle geografických oblastí, už přejmenovala. Varianta, která se jmenovala podle Konžské pánve, je nově Klad I. Varianta pojmenovaná po západní Africe je Klad II.

Související obsah

​V biologii termín klad označuje skupinu organismů, která zahrnuje společného předka a všechny z něho vzešlé potomky. "Nové názvy by měly vstoupit v platnost okamžitě," uvedla WHO.

Agentura AP v souvislosti s tímto tématem poznamenala, že mnoho nemocí bylo pojmenovaných podle oblastí, kde se poprvé objevily. Jedná se například o japonskou encefalitidu, španělskou chřipku nebo blízkovýchodní respirační syndrom (MERS). Ani v jednom z těchto případů ale WHO veřejně nenavrhla změnu názvu.

První případ opičích neštovic byl v Česku zachycen na konci května:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz