Zahraničí

Indická či britská mutace už ne. WHO varianty koronaviru přejmenovává

Na názvy jako čínská chřipka a indická nebo brazilská mutace můžeme zapomenout. S lidovým pojmenováním koronaviru na základě jeho původu je konec. Světová zdravotnická organizace (WHO) totiž nově zavádí systém, který využívá řeckou abecedu k odlišení jednotlivých variant koronaviru. Korektním přístupem chce zabránit ponižování a obviňování jednotlivých zemí.

Britská, jihoafrická, brazilská či indická mutace. S těmito názvy je podle odborníků konec. Od teď se má říkat mutace alfa, mutace beta, gamma, delta a tak dále.

Názvosloví se sjednotilo a využívá písmena řecké abecedy, která varianty dostávají podle doby výskytu, nikoliv místa. Jedna věc je přání odborníků, druhá jsou zažité návyky mezi lidmi.

"Žádná země by neměla být stigmatizována za odhalení a nahlášení mutací viru," uvedla čelní činitelka Světové zdravotnické organizace Maria Van Kerkhoveová.

Teď jen nezbývá než doufat, že variant viru nebude více než písmen v řecké abecedě. Odborníci nové pojmenování mutací koronaviru řešili několik měsíců. Do užšího výběru se probojovala i jména řeckých bohů. Výskyt Area, Athény nebo Poseidona by ale možná u lidí nebudil takový respekt.

Související obsah

Viry přitom běžně dříve dostávaly jména podle svého původu, infekce ebola je pojmenovaná po stejnojmenné řece v Keni, kde se krvácivá horečka poprvé objevila. Zpětně se může ukázat takový způsob jako nepřesný, ale škody, které dané oblasti způsobí, už nikdo nenahradí. Původ takzvané španělské chřipky například doteď nikdo neodhalil.

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Mladík se přiznal k vystřílení školy na Floridě, zavraždil 17 lidí

Nikolas Cruz se ve středu přiznal k masakru na střední škole v Parklandu na Floridě v roce 2018, při kterém zemřelo 14 studentů a 3 dospělí. Zda 23letý mladík dostane trest smrti, anebo doživotí, určí brzy soud. Podle soudkyně Elizabeth Scheererové jsou slyšení naplánována na celý listopad a prosinec, svědectví by mohlo začít v lednu.

Píše se na Deník.cz