Zahraničí

Moskva varuje Washington: Uděláte tohle a už nebude cesty zpátky

Moskva varuje Washington: Uděláte tohle a už nebude cesty zpátky
Sergej Lavrov, Vladimir Putin a Boris Johnson Zdroj: Profimedia

Ruské ministerstvo zahraničí varovalo Spojené státy, že pokud americký Kongres označí Rusko za zemi podporující terorismus, bude to ve vzájemných vztazích znamenat překročení bodu, odkud již není návratu. V rozhovoru pro agenturu TASS to řekl vedoucí Severoamerické sekce ministerstva Aleksandr Darčijev. Ve hře je i kompletní přerušení diplomatických vztahů.

Darčijev odpovídal na otázku, jestli je možné, že Rusko omezí diplomatické vztahy s USA. "Nechci se moc pouštět do hypotetických spekulací o tom, co je a není v současném bouřlivém prostředí možné, ale Západ pod vedením Spojených států pošlapal mezinárodní právo a naprostá tabu v diplomacii," řekl bývalý velvyslanec Ruska v Kanadě a současná hlava Severoamerické sekce ministerstva zahraničí v rozhovoru pro agenturu TASS.

"K tomu bych rád zmínil zákon, který teď projednává Kongres a který by Rusko označil za 'zemi podporující terorismus'. Jestli projde, bude to znamenat, že Washington překročil bod, odkud již není cesty zpátky. Způsobí to obrovské škody ve vzájemných vztazích a je možné, že je omezíme nebo úplně přerušíme. Americká strana byla varována," doplnil.

Darčijev USA obvinil, že se staly přímým účastníkem konfliktu na Ukrajině. "Míra vlivu, jaký má Washington na Kyjev, překročila všechny myslitelné hranice. Vedle velké vojenské a finanční pomoci a morální podpory Zelenského režimu, se Američané stávají čím dál víc přímou stranou konfliktu," tvrdí ruský diplomat.

Související obsah

​Odkazuje přitom na slova ukrajinského generála Vadima Skibického, který uvedl, že před každým použitím systému HIMARS tento krok Ukrajina konzultuje se Spojenými státy. "Ukázalo se, že ničivé ostřelování civilního obyvatelstva Doněcké a Luhanské lidové republiky a osvobozených území Ukrajiny se děje minimálně za podpory rozhodovacích center ve Spojených státech," dodal Darčijev s tím, že v takovém prostředí je prakticky nemožné jednat s USA o Ukrajině.

Rezoluci, označující Rusko za stát podporující terorismus, schválil ve čtvrtek lotyšský parlament, a to kvůli tomu, že se podle něj ruské útoky zaměřují na civilní obyvatelstvo. Jako příklad uvedl podporu režimu syrského diktátora Bašára Asada, sestřelení dopravního letadla společnosti Malaysia Airlines nad Donbasem v roce 2014 proruskými separatisty, či atentát na agenta Sergeje Skripala v roce 2018, uvedl web VOA News.

Ukrajina i přes válku zažívá svatební boom, více v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz