Zajímavosti

Praní teď kvůli drahým energiím vyjde 3x dráž! Češi mění svoje návyky

Praní a čištění prádla je v posledních týdnech a měsících dál tím dražší. Může za to hlavně zdražování energií. Podle výzkumu Asociace prádelen a čistíren už kvůli tomu skoro polovina domácností mění prací návyky tak, aby co nejvíce ušetřila.

Každé praní teď vyjde v průměru 3x dráž než před zdražením energií a podle výzkumu Asociace prádelen a čistíren právě kvůli tomu už změnila své prací návyky skoro každá druhá domácnost u nás.

Ušetřit při praní za drahé energie zkouší i Denisa Šedivá z Jihlavy. Už nepere na 60 stupňů, jak byla zvyklá. Nepere ani tak často. "Peru, až když mám plnou pračku. Určitě ne, když je jen do půlky, to se nevyplatí," řekla Denisa.

"Až 39 procent rodin momentálně nějakým způsobem šetří. Pětina z nich pere méně často, 17 procent pere na nižší stupeň a sedm procent si dokonce kvůli zdražování pořídilo novou úspornější pračku," přidala prezidentka Asociace prádelen a čistíren Jana Puškáčová.

Související obsah

Ušetřit zkoušejí i ve velkých prádelnách. Je to potřeba. Náklady jim oproti loňsku vzrostly více než o třetinu. "Snažíme se zvýšit produktivitu práce. Zkrátit směny, zrychlit praní a podobné věci. Instalujeme solární panely, abychom ušetřili energii," řekla vedoucí jihlavské prádelny a čistírny Hana Šabatková.

Výzkum asociace prádelen také ukázal, že skoro polovina domácností zkouší ušetřit i tak, že používá méně pracího prášku než je předepsáno. To se může projevit na čistotě prádla. Jen v pěti procentech rodin se přitom podle průzkumu o praní prádla stará muž. Ve zbylých 95 je to žena.

pv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz