Ekonomika

Těžařské firmy mají rekordní zisky. Vydělávají víc než Bůh, zlobí se Joe Biden

Zatímco lidé už několik měsíců bojují s extrémním nárůstem cen nafty a benzinu, ropné společnosti se těší z obřích zisků. Jen za druhé čtvrtletí tohoto roku si pět největších západních ropných společností přišlo dohromady v přepočtu na 1,3 bilionu korun. Jejich zisky stouply po prudkém zdražení ropy a zemního plynu, který způsobila především ruská invaze na Ukrajinu.

Zatímco zákazníci musí sáhnout čím dál tím hlouběji do peněženky, nadnárodní korporace se smějí. Pět největších západních těžařských gigantů - společnosti BP, Chevron, ExxonMobil, Shell a TotalEnergies - na energetické krizi vydělává.

Ohromující zisky za druhé čtvrtletí tohoto roku vykázala například britská energetická společnost BP. Čistý zisk činil přes 203 miliard korun, což je nejvíce za posledních 14 let. ExxonMobil se sídlem v USA se pak dokonce mohl pochlubit největším čtvrtletním ziskem v historii.

"Exxon za tenhle rok vydělal víc než sám Bůh. Ropné společnosti mají 9 000 povolení k vrtání, ale nevrtají. Proč nevrtají? Protože jim jde o to, aby vydělaly více peněz, ne o to, aby vyprodukovaly více ropy," rozčílil se americký prezident Joe Biden.

Dohromady těchto pět velkých energetických společností vydělalo za poslední čtvrtletí téměř jeden a půl bilionu korun, tedy téměř dvakrát více než za stejné období v loňském roce.

Související obsah

​"Je to hrůza. Pohonné hmoty jsou o dost dražší než minulý rok. Zatímco před rokem jsem za plnou nádrž zaplatila 60 až 70 Euro, teď je to okolo 120," zoufala si žena ze Slovinska.

Korporace čelí rozsáhlé kritice, že využívají nedostatku dodávek na trzích k okrádání spotřebitelů. Generální tajemník OSN už vyzval, aby energetičtí giganti podléhali speciální dani.

"Je nemorální, aby ropné a plynárenské společnosti vydělávaly na této energetické krizi a měly z ní rekordní zisky na úkor těch nejchudších. Vyzývám všechny vlády, aby tyto nadměrné zisky zdanily," uvedl generální tajemník OSN António Guterres.

O zdanění energetických firem uvažuje i Česko. Rozhodnutí by mělo padnout do 10. září.

TN.cz, vbo
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz