Ekonomika

Benzin je nejlevnější za posledních pět měsíců. Odborníci čekají další pokles cen

Cena benzinu v České republice klesá. Aktuálně je nejnižší za posledních pět měsíců. Za litr zaplatíme na čerpacích stanicích průměrně 41 korun a 99 haléřů. Ještě v minulém týdnu bychom zaplatili o 2,50 Kč více.

Cena ropy na světových trzích se opět přibližuje podobné úrovni, na které byla před začátkem ruské invaze na Ukrajinu. Navzdory zlevňování jsou paliva v Česku ale nadále podstatně dražší než před začátkem války. To je zčásti způsobeno slabší korunou vůči dolaru a stále výrazně vyššími maržemi petrolejářských firem, než bylo obvyklé.

Vysoká cena pohonných hmot řidiče odradila od zbytečného cestování a přinutila je k šetření. Lidé jezdí méně, případně si cestování autem efektivně plánují. Spotřeba pohonných hmot tak v Evropě byla menší, než se očekávalo a rafinerské marže se v posledních týdnech začaly snižovat.

Související obsah

​Výhled cen je podle analytika společnosti Finlord Borise Tomčiaka příznivý. Můžeme očekávat, že v první polovině srpna se ceny pohonných hmot v České republice ještě sníží, a to o více než 1,50 Kč na litr.

Nafta také od března zlevnila, a to na průměrných 43 korun a 45 haléřů. Ještě minulý týden stála o dvě koruny více. Její cena je však stále vyšší než před začátkem invaze na Ukrajinu. Může za to nedostatek suroviny kvůli vyloučení Ruska, významného exportéra nafty, z evropského trhu.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události