Domácí

Čekací doby na operace se zvětšují. Někde musíte vydržet i dva roky

Řada nemocnic v České republice stále nedohnala operační skluz, který vznikl během pandemie koronaviru. Čekací doby na některé zákroky se proto prodloužily až na dva roky. Pacienti teď navíc často přicházejí v horším zdravotním stavu.

Kvůli zákazu neakutních operací během koronavirové pandemie musely zákroky odkládat nemocnice po celé republice. Na operaci šedého zákalu si například paní Eva musí počkat téměř půl roku.

"Na kontrole u očního lékaře jsem byla v červenci, tam mi doporučili operaci šedého zákalu, že je to nutné. Dali mi termín 1. prosince. Manžel byl před 15 lety a neměl žádnou čekací dobu," řekla Eva.

Například v Karlovarské krajské nemocnici museli odložit operace několika tisícům pacientů. "Ten největší skluz, standardně asi jako všude jinde, je u náhrad velkých kloubů v rámci ortopedických operací. To jsou samozřejmě zákroky, které byly v té době poměrně zbytečné. Navíc vyžadují pooperační intenzivní péči, takže tam ten skluz byl největší," uvedl generální ředitel Karlovarské krajské nemocnice Josef März.

Související obsah

Čekací doba na ortopedické operace byla v karlovarské nemocnici dva roky. Za posledního třičtvrtě roku se jim to povedlo o šest měsíců zkrátit. Podobné jsou čekací doby i v jiných nemocnicích napříč republikou. Například v Brně si na novou kyčel počkáte okolo 16 měsíců. V Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně dokonce až 21. Dvouleté čekací lhůtě se nevyhnete ani v Ústí nad Labem.

Některým pacientům se navíc během dlouhé čekací doby zhoršil zdravotní stav a jejich léčba je tak náročnější. "Někteří pacienti v uvozovkách zakutněli. To souvisí například s kameny ve žlučníku nebo s endoprotézami," dodal März. Nemocnice ale věří, že by operační skluz mohly dohnat do konce roku.

pv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz