Zajímavosti

Nové zjištění vědců je alarmující. Tento "spící obr" ohrožuje celý svět

Nové zjištění vědců je alarmující. Tento "spící obr" ohrožuje celý svět
Východoantarktický ledový příkrov (Ilustrační foto) Zdroj: Profimedia

Na možné dopady globálního oteplování vědci upozorňují už mnoho let. Nová studie ukazuje, jak moc je zásadní splnit cíle stanovené v Pařížské klimatické dohodě. Kdyby se podle jejích výsledků globální teplota zvýšila o více než dva stupně, největší ledový příkrov na světě může způsobit vzestup hladiny moří o několik metrů.

K velmi znepokojivému zjištění dospěli vědci z britské univerzity v Durhamu, jejichž studie byla tento týden publikována v odborném časopise Nature. Z výzkumu vyplývá, že pokud by globální emise skleníkových plynů zůstaly na vysoké úrovni, probudili bychom "spícího obra". Tím je Východoantarktický ledový příkrov, který je jedním ze dvou velkých ledových příkrovů na Antarktidě a je největší na celém světě.

Tání tohoto ledového obra by ovlivnilo celou planetu včetně jejích obyvatel. Pokud se globální teplota zvýší o více než dva stupně, do roku 2100 by se mohla hladina moří zvýšit o téměř půl metru. Pokud by emise zůstaly vysoké i po tomto milníku, ledový příkrov na Antarktidě by mohl přispět ke zvýšení hladiny o jeden až tři metry do roku 2300 a následně o dva až pět metrů do roku 2500.

Související obsah

​Pokud by se naopak emise drasticky snížily a světu by se podařilo naplnit cíle Pařížské dohody, ledový příkrov by do roku 2100 zvýšil hladinu o pouhé dva centimetry. "Klíčovým výsledkem naší analýzy je, že osud Východoantarktického ledového příkrovu zůstává do značné míry v našich rukou," uvedl hlavní autor studie Chris Stokes.

Čas ubíhá

Australská národní univerzita, jejíž vědci se na výzkumu také podíleli, zjištění na svých webových stránkách okomentovala slovy: "Čas na záchranu východní Antarktidy před změnou klimatu ubíhá." Studie sice konstatovala, že nejhorší předpokládané scénáře jsou nepravděpodobné, výsledky studie je přesto nutné brát vážně.

"Východoantarktický ledový příkrov je zdaleka největší na planetě. Obsahuje ekvivalent 52 metrů mořské hladiny, takže je opravdu důležité, abychom tohoto spícího obra neprobudili," zdůraznil Stokes.

K výsledkům výzkumníci dospěli pomocí počítačových simulací, které vycházely z analýzy toho, jak ledová pokrývka naší planety reagovala na dřívější oteplování. Zjistili, že před třemi miliony let, kdy byly teploty o 2 až 4 stupně vyšší než v současnosti, se část Východoantarktického ledového příkrovu zhroutila a přispěla právě ke zvýšení hladiny moří o několik metrů.

Související obsah

​"Dokonce ještě před 400 tisíci lety, což z hlediska geologických časových měřítek není tak dávno, část tohoto příkrovu ustoupila o 700 kilometrů do vnitrozemí v reakci na globální oteplení o pouhý jeden až dva stupně," uvedli vědci ve studii. "Ledová pokrývka není tak stabilní, jak jsme si dříve mysleli," konstatovala spoluautorka studie Nerilie Abramová.

Přímé dopady zvyšování hladiny moří by zasáhly zejména pobřežní oblasti, které jsou domovem zhruba pětiny světové populace. Nejen přímořské státy by ale takto zásadní změna ovlivnila. Tání ledu má zásadní vliv i na oceánské proudění. Už nyní jsme svědky výrazného zpomalení Golfského proudu, který mimo jiné otepluje Evropu. Nekontrolovatelné globální oteplování by tak mělo paradoxně za následek výrazné ochlazení evropského kontinentu.

O změnách klimatu svět intenzivně jedná. Například na podzim 2021 se uskutečnila velká klimatická konference, žádné zásadní výsledky ale nepřinesla:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz