Zahraničí

S klimatickou krizí musíme bojovat válce navzdory, řekl německý velvyslanec

Německo na Ukrajinu dodává, co může, a to včetně vojenského materiálu. Z taktických důvodů o tom ale ne pokaždé informuje. V exkluzivním rozhovoru pro TN LIVE to řekl německý velvyslanec v Praze Andreas Künne. Zmínil i kontroverzní Zelený úděl pro Evropu, ve kterém je podle něj třeba pokračovat navzdory problémům souvisejícím s válečným konfliktem.

Coby jedna z nejmocnějších evropských zemí čelí Německo kritice za údajně zdrženlivý postoj k ruské invazi na Ukrajinu. Nespokojenost dal Volodymyr Zelenskyj tento týden pocítit německému prezidentovi Franku-Walteru Steinmeierovi, když odmítl jeho návštěvu a místo něj pozval spolkového kancléře Olafa Scholze.

"My jsme toto rozhodnutí vzali na vědomí. Chápu, že se nyní v Kyjevě jitří emoce. Je důležité, abychom se jim nepoddali také v Německu," prohlásil německý velvyslanec Andreas Künne. Steinmeier v minulosti zastával proruskou politiku a patřil k velkým zastáncům budovaného plynovodu Nord Stream 2.

Související obsah

Podle Künneho je německá podpora Ukrajině víc než dostatečná. "Jenom od roku 2014 jsme dali už více než dvě miliardy eur na podporu Ukrajiny. Nadále přijímáme uprchlíky z Ukrajiny, je jich v Německu už přes 300 tisíc. Německo dodává, co může, ale vždycky o tom z různých důvodů tolik nemluví," vysvětlil.

Německé vedení má za to, že situace v Evropě se po 24. únoru změnila zásadním způsobem. "Pan spolkový kancléř už tři dny poté hovořil v německém parlamentu o začátku nové éry. Nejenom pro Ukrajinu, ale i pro Česko nebo Německo. Chceme posílit i naši armádu, dali jsme na to 100 miliard eur navíc. Podporujeme východní část NATO, jedna skupina pod německým vedením je v Litvě a brzy bude další na Slovensku pod českým vedením," pokračoval Künne.

Unijní lídři už se shodli, že se sedmadvacítka musí zbavit závislosti na ruských energetických zdrojích, zejména zemním plynu. "Musíme přiznat, že naše závislost na ruském plynu, ropě a uhlí byla chybou. Je třeba říct, že je to vzájemná závislost, Rusko je zase závislé na našich platbách. V Evropě jsme zajedno, že chceme něco dělat," podotkl německý ambasador.

Související obsah

Potenciální potíže s dodávkami plynu nebo ropy by ale podle Künneho neměly zbrzdit zavádění Zeleného údělu pro Evropu. "V některých ohledech ho musíme upravit. Je to velmi důležité i pro Česko, které přebírá v červnu předsednictví EU. Nejde o to, aby nějaká velká země jako Německo nebo Francie určila, jak to bude pokračovat. Cíl je ale jasný, a to boj proti dopadům klimatické krize," uzavřel.

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz