Domácí

Před 20 lety zasáhla Česko ničivá povodeň. Málem strhla Karlův most

Nejničivější záplavy, které v novodobé historii Česka nejvíce postihly Prahu, před 20 lety 14. srpna Vltava kulminovala s průtokem více než pět tisíc metrů krychlových vody za sekundu. To je 50krát víc než obvykle.

Voda před 20 lety zaplavila pražské ulice i historickou část včetně památek. Dokonce hrozilo, že Karlův most živel neustojí. " My jsme tady stáli a ten most vibroval, protože v tu chvíli přišla kulminační vlna jak z Vltavy, tak z Berounky. V tu chvíli jsem zásah asi na hodinu přerušil, kdyby došlo k nejhoršímu, aby mi tam nezůstali moji lidi," řekl tehdejší velitel zásahu u Karlova mostu Václav Kratochvíl.

Nejvíc záplavami utrpěl Karlín. Záchranáři museli v hlavním městě evakuovat na 50 tisíc lidí. Do bezpečí museli i ti, kteří své domovy dosud odmítali opustit. Vzpomínky lidí na velkou vodu zůstávají, jako by to bylo včera.

"Pamatuji si, že dcera tenkrát volala, že jede metrem z Dejvic. Bylo to poslední metro, které projelo. Byla to taková katastrofa. Naprostá hrůza," řekl jeden z pamětníků. Škody v Praze vyšplhaly na 27 miliard korun, ty největší byly právě v metru. Některé budovy a objekty se s následky povodní vypořádávají i 20 let poté.

Související obsah

Například Pražský dopravní podnik začal letos na jaře vyměňovat ve stanici metra Florenc stropnice. Tehdy se právě 14. srpna zhoršil stav také na Litoměřicku, voda uzavřela most ve Štětí a oba mosty v Ústí nad Labem.

Velkou roli vedle záchranářů a hasičů sehráli také dobrovolníci. Ta největší práce je ale čekala, až když voda ustoupila. "Odklízet bahno, otloukat omítky, vynášet neuvěřitelné tuny nepořádku. Hlavně to bylo všechno špinavé a zabahněné, protože to nebyla rychlá voda, to byla voda, která nastoupala a pak tam měsíc stála," dodal farář a bývalý politik Zdeněk Bárta.

Ničivé povodně si vyžádaly i několik lidských životů. Daň na životech si vybraly i u těch, kteří by před velkou vodou utekli jen těžko. V zoologické zahradě totiž museli kvůli stoupající vodě utratit několik zvířat.

pv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz