Zahraničí

Norsko nechalo utratit zbožňovanou mrožici Freyu, která přitahovala davy fanoušků

Norská vláda v neděli brzy ráno utratila mroží samici Freyu, která se stala oblíbenou atrakcí v tamním fjordu Oslo. K utracení šestisetkilového ploutvonožce bylo podle norských úředníků přistoupeno z obav o bezpečnost veřejnosti, informuje CNN.

"Rozhodnutí o eutanazii mrože bylo učiněno na základě celkového posouzení přetrvávajícího ohrožení lidské bezpečnosti," uvedl v tiskové zprávě Frank Bakke-Jensen, generální ředitel norského ředitelství pro rybolov.

Utracení oblíbeného zvířete bylo podle úředníků provedeno humánním způsobem a tělo bylo převezeno k dalšímu vyšetření veterináři. Freya, která byla poprvé spatřena v norském hlavním městě v polovině července, byla pojmenována po severské bohyni krásy a lásky.

Související obsah

Samice mrože se letos v létě stala senzací sociálních médií, řekl CNN Rune Aae, který vyučuje biologii na univerzitě v jihovýchodním Norsku a spravoval mapu pozorování oblíbené mroží samice na Googlu. Freya trávila čas ve fjordu Oslo na jihovýchodním pobřeží země, a na rozdíl od většiny mrožů se lidí zjevně nebála. Na mnoha videích byla zachycena, jak se snaží dostat na malé čluny, aby se na nich mohla vyhřívat.

V minulém týdnu ředitelství varovalo veřejnost, aby se k Freye nepřibližovala, a uvedlo, že někteří lidé s Freyou dokonce plavali, házeli na ni předměty a nebezpečně se k ní přibližovali, aby si ji vyfotografovali. "Veřejnost nerespektovala aktuální doporučení udržovat od mrože dostatečnou vzdálenost," uvedla v e-mailu pro CNN Nadia Jdainiová, mluvčí norského ředitelství pro rybolov.

Ředitelství již dříve sdělilo CNN, že zvažuje více řešení, včetně přemístění mrože mimo fjord. Ale "rozsáhlá složitost takové operace nás přiměla k závěru, že to není reálně proveditelná varianta," uvedl Bakke-Jensen v tiskové zprávě.

"Chápeme, že toto rozhodnutí může vyvolat reakce veřejnosti, ale jsem přesvědčen, že to bylo správné rozhodnutí," pokračoval Bakke-Jensen. "Máme velký respekt k dobrým životním podmínkám zvířat, ale lidský život a bezpečnost musí mít přednost." Ředitelství ve svém sdělení přiložilo fotografii velkého davu, který se nacházel v bezprostřední blízkosti od zvířete.

Samice mrože obvykle váží 600 až 900 kilogramů, uvedl Jdaini. Podle Světového fondu na ochranu přírody žije v ledových vodách kolem Kanady, Grónska, Norska a Ruska více než 25 000 mrožů atlantských, kteří migrují podél pobřeží, aby se v mělkých vodách živili měkkýši a dalšími bezobratlými živočichy.

Tito mořští savci se obvykle lidí bojí a zdržují se na okrajích norského pobřeží. Profesor biologie Aae, který pozorování Freyi sledoval, uvedl, že naposledy byl výskyt mrože tak daleko na jihu Severního moře pozorován v roce 2013. "Není to vůbec běžné," řekl - což vedlo k tomu, že se na pozorování Freyi hrnuly davy Norů.

"Obvykle se mroži na některých ostrovech objeví, ale poměrně brzy odplují, protože se lidí bojí," poznamenal Aae. Ale Freya "se lidí nebojí. Vlastně si myslím, že má lidi ráda. Proto neodchází."......"Jaká škoda, " dodal vědec.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz