Domácí

Nemáte smlouvu s dodavatelem elektřiny? Na finanční pomoc pak zapomeňte

Nemáte smlouvu s dodavatelem elektřiny? Na finanční pomoc pak zapomeňte
Ministr průmyslu a obchodu České republiky Jozef Síkela Zdroj: TN LIVE

Pomoc od státu s vysokými cenami energií dostanou formou úsporného tarifu všechny domácnosti, které mají smlouvu s dodavatelem elektřiny. V první fázi vláda mezi domácnosti rozdělí přes 10 miliard korun v letošním roce, na začátku příštího roku pak dalších 30 miliard.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) navrhuje v letošním roce poskytnout finanční pomoc formou úsporného tarifu každé domácnosti, která má uzavřenou smlouvu s dodavatelem elektřiny. V příštím roce se pak bude vyplácet přes jednotlivé komodity, jako jsou elektřina, plyn a teplo. Ministerstvo to uvedlo na svých stránkách.

Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) obdrží pomoc od státu všechny takové domácnosti, a to bez ohledu na to, jestli primárně používají plyn, elektřinu, nebo zda mají centrálně zajištěné vytápění či domovní kotelny.

Související obsah

​"Navrhujeme, aby byla pomoc přes úsporný tarif vyplacena nadvakrát, což vyžaduje schválená revize státního rozpočtu. Letos chceme mezi domácnosti rozdělit více než 10 miliard korun jako první část pomoci. Dalších 30 miliard navrhujeme rozdělit na začátku příštího roku," nechal se slyšet Síkela.

Další forma pomoci, kterou vláda chystá, je odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje. Ty v rámci účtů za elektřinu platí každý. V praxi by to znamenalo, že od října ušetří všechny domácnosti 599 korun za každou spotřebovanou megawatthodinu elektřiny.

Související obsah

​Navrhovaná forma pomoci prý bude administrativně nenáročná, domácnosti tak letos nebudou muset o nic žádat. MPO své návrhy nyní poslalo do meziresortního připomínkového řízení. O konkrétních detailech finanční pomoci pak rozhodne vláda na svém jednání.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz