Domácí

Tipy na výlet: Z tohoto kouzelného místa odjedete s úsměvem i špinavým trikem

V Hořicích na Šumavě se starají o všechny ohrožené druhy českých pohádkových bytostí. Tamní parta hodlá návštěvníky hned od začátku vtáhnout do svého představení a pustit je až na konci. Všichni přitom odcházejí s úsměvem na tváři.

Jestli do Pohádkové rezervace v Hořicích na Šumavě vyrazíte s tím, že budete jen nečinně postávat v davu a koukat se v klidu na divadlo, tak tam raději vůbec nejezděte. Tamní parta vás hodlá od prvních okamžiků vtáhnout do svého představení a pustit vás až na konci.

Pohádková rezervace vznikla v Československu už v roce 1923, kdy ji založil dědeček současného správce pana Ptáčka. Po zabrání Sudet však přestala fungovat. Pan Ptáček se ji rozhodl v roce 2009 obnovit. A od té doby každé léto hraje přes stovku představení, která nikde jinde neuvidíte. Třeba Vinnetou, Čočka a Oldřich Šetrní.

Související obsah

"Je to takové interaktivní divadlo, kde každé představení je jiné, probíhá i na jiných cestách, v lese, chodí se po lese, hraje se na jednotlivých scénách," řekl pan Ptáček. Kvůli mimořádné atmosféře se diváci často vracejí. Třeba Igor Václavík si loni zahrál ve hře o Ludvíkovi, letos vyfasoval roli tatínka Oldy Šetrného.

"Někteří jsou odvážní, někteří se naopak bojí a překonávají vlastní strach tím, že tady musí účinkovat. Takže to je na tom zábavné. Pokaždé je to něco jiného," sdělila manželka pana Ptáčka. Do představení se zapojují nejenom dospělí, ale samozřejmě i děti.

"Jaký typ diváků by sem měl jezdit? No ti, co se chtějí bavit. Protože někdy přijdou lidi, kteří sem jdou z donucení, mám pocit, a někdy nám trvá hodně dlouho jim dokázat, že je to sranda i pro ně, že to není jenom divadlo pro děti. Takže první scénu koukají, druhou už se trochu chytají a ve třetí vidíte, že už se smějí. Takže byl bych rád, kdyby chodili lidi, kteří jdou za srandou," řekl pan Ptáček.

Související obsah

Pokud chcete mít jistotu, že tuhle srandu zažijete, zamluvte si vstupenky alespoň týden dopředu. Hraje se za každého počasí od úterý do pátku a občas i o víkendu. A vstupné je letos o korunu levnější. Pan Ptáček se rozhodl jít proti proudu. I z téhle drobnosti je cítit, že Pohádková rezervace je pro něj především radost. A vůbec nevadí, že se nikdy nedozvíte jeho skutečné jméno.

"Na to se ptají děti i v představení, ale to nikdy neřeknu, takže vždycky říkám: 'pan'," odpověděl Pan Ptáček na dotaz, jaké je jeho křestní jméno. Na otázku, jak mu říká manželka, zareagoval: "Ptáčku. A když se zlobí, tak Ptáku." V Hořicích se hraje až do konce srpna.

Šárka Loukotová, kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz