Domácí

Tipy na výlet: Zvláštní zmrzliny v Česku. Dát si můžete koprovou i čabajkovou

V Česku probíhá zmrzlinová revoluce. Mnozí čeští výrobci se vrhli na výrobu bez chemie a z místních surovin. A tak můžete ve Zlínském kraji ochutnat zmrzlinu z kozího mléka, frgálovou nebo tu s pravým zlatem. Na severu Čech si pak můžete dát třeba koprovou nebo čabajkovou.

Průměrný Čech prý za rok slíže okolo 4,5 litru zmrzliny. I to svědčí o tom, že zmrzlinu prostě milujeme. Tahle mražená pochoutka je totiž nesmírně variabilní a zajímavých příchutí šikovný zmrzlinář dokáže vytvořit desítky.

Kozí mléko ve Vizovicích

Na kvalitní a nezvyklé chutě sází ve Zlínském kraji, konkrétně ve Vizovicích, kde na okraji města najdete malou kozí farmu, kterou provozují manželé Vlčkovi. Tam vyrábí čerstvé sýry, jogurty, kefíry a také výjimečnou zmrzlinu z kozího mléka. "Musím říct, že na začátku jsme naráželi na předsudky spojené právě s představou lidí, že kozí mléko má pachuť a smrdí, ale postupem casu lidé zjistili, že ta zmrzlina je velmi dobrá a naopak to mléko vůbec nesmrdí, máme celoročně kozy na louce i v zimě," prozradil majitel farmy Martin Vlček.

Na kozí farmě ve Vizovicích si můžete dát sice i vanilku, jahodu, mango nebo kiwi, ale jejich největší specialitou je černá zmrzlina s aktivním uhlím. "Tady bývá ve Vizovicích metalový festival, tak jsme si říkali, proč toho nevyužít, na druhou stranu jsem si říkal, ze metalisti jsou v černém, tak aby si nepřipadali trapně, kdyby tu chodili s nějakou růžovou zmrzlinou," vysvětlil pan Martin. Specialitou této sezony je černá zmrzlina s 22karátovým zlatem.

Související obsah

"Jezdíme pravidelně do Prahy na zmrzlinový festival a tam nás ženou kupředu a utváří naše myšlenky v tom, abychom vmysleli něco nového, a protože toho moc vymyslet nejde, tak jsem si říkali, že se všechno zdražuje, tak tomu půjdeme naproti a uděláme zmrzlinu s 22karatovým zlatem," prohlásil Vlček. Ve Vizovicích mají otevřeno každý den kromě pondělí. Vždy od dvou hodin odpoledne do šesti večer. V sobotu otevírají už od devíti ráno. 

Netypické příchutě v Mimoni

V Mimoni u Liberce narazíte na opravdu jedinečné zmrzliny. Nepřeberné množství chutí dělá ze Zmrzlinárny Ralsko skoro až turistickou atrakci. Na zmrzlinu tam jezdí lidé nejen z celé České republiky ale i ze zahraničí. Vyzkoušet můžete zmrzlinu se slivovicí, štrúdlovou, křenovou nebo třeba koprovou.

"Samozřejmě všechny zmrzliny dělám tak, jaké mám ráda, takže když miluju koprovku, tak máme koprovou zmrzlinu, když máme rádi štrúdl, udělám štrúdlovou, křenová nesmí chybět, čabajková. Všechno, co mám ráda, dávám do zmrzliny," uvedla majitelka cukrárny Ivana Jablonovská. Klienti mají mnohdy problém si vybrat, často tak nezůstane u jediného kopečku. Není se čemu divit, najdete tu rarity, které se nikde jinde nevyrábí a paní Ivana si je nechala dokonce patentovat.

Související obsah

"Vede klasika: vanilka, čokoláda, pistácie, ale pak jsou zákazníci, kteří jdou vyloženě po těch netradičních. Třeba asfaltová je vyloženě pro motorkáře, udělali jsme jí s citronem," upozornila paní Ivana. Cukrárna nemá o zákazníky nouzi. Je to znát i na mapě, kam lidé umísťují špendlíky, odkud do Mimoně zavítali. Z velkého výběru jsou často překvapení a nevědí, co si dát. S tím si ale paní Ivana také poradila. "Lidé přijdou a první, co je, tak žádný dobrý den, ale: 'Ježišmarja, já nevím.' Tak jsem udělala verzi pro nerozhodné," vysvětlila. Na zmrzlinu do Mimoně můžete vyrazit každý den od 9 do 17 hodin.

Oblíbená cukrárna v Táboře

V centru Tábora najdete například zmrzlinu s příchutí krupicové kaše, ledového čaje nebo třeba chřestu. "Na jaře je skvělé, že začíná sezona sorbetu, to začíná nějakým bezovým květem, jarní zmrzlinou, která obsahuje citronovou trávu, teď se chystáme na chřestovou zmrzlinu, to nakombinujeme s nějakým ovocem, dneska máme ve vitríně ledový čaj, uděláme infuzi s čaji a doplníme ovocem," sdělil majitel cukrárny Jiří Hochman. 

"Je tam cítit ovoce, suroviny, ze kterých jsou," chválí zákazníci zmrzlinu. Do táborské cukrárny můžete zavítat od úterý do neděle vždy od 9 do 19:00 hodin.

Daniel Brabec, kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz