Domácí

Nové nebezpečí při digitalizaci. Hackeři se můžou dostat k tajným informacím

Prahu 5 v březnu napadla podle portálu Neovlivni.cz íránská hackerská skupina. Ke stavebním plánům budov se podle webu hackeři nedostali, protože je úřad dosud nevedl v digitální podobě. Jenže s postupující digitalizací veřejné správy riziko podobných úniků poroste a experti upozorňují, že pro zabezpečení citlivých údajů bude třeba dělat více než dosud.

Kolik je pater, kde jsou vchody a únikové východy, jak jsou rozloženy kanceláře. Ze stavebních plánů budov lze vyčíst leccos a k nejrůznějším účelům. "Jak se do těch budov dostat. Jak se infiltrovat, jak tam umístit nějaké špionážní zařízení. Jak obejít přístupový systém té budovy, případně jak nějakým způsobem tu budovu vyřadit z provozu," přiblížil jejich možný obsah bezpečnostní expert David Rožek.

Plány budovy by rozhodně neměl mít kdekdo, kromě povolaných úředníků jen jejich vlastníci či uživatelé a složky záchranného systému. K plánům mají přístup například hasiči. Využívají je při zásazích nebo při posuzování toho, zda je budova v pořádku z hlediska požární bezpečnosti. "Dneska zatím ještě pořád pracujeme s tištěnou dokumentací," řekl náměstek generálního ředitele Hasičského záchranného sboru Petr Ošlejšek.

Jenže papírové plány budou brzy minulostí. A digitální archivy se mohou stát terčem kyberzlodějů, kteří ani nemusí vstát ze židle. Případ z Prahy 5 to jen dokazuje. "Na jaře tohoto roku došlo k provalení toho, že někdo další má přístup do toho systému. A ten přístup trval několik let, což je velmi alarmující," upozornil Rožek.

Související obsah

"Je to zdvižený prst nad tím, kdo má o co v dnešním světě zájem. Tyhle případy budou jenom přibývat a je jen otázka, jak dobře budou ty instituce zabezpečeny a o co potenciálně můžou přijít," poznamenal IT expert Miroslav Lujka.

Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) řadě institucí ze zákona ukládá, jak mají chránit svá data. Jenže radnice městských částí mezi ně nepatří. A to i přesto, že mohou jejich stavební archivy obsahovat pro hackery nebo tajné služby zajímavé informace.

"My se snažíme působit i metodicky, máme řadu materiálů i pro ty nepovinné subjekty. Ale to samotné zabezpečení je na nich," řekl ředitel odboru regulace NÚKIB Adam Kučinský. To je právě problém. Veřejné instituce totiž zpravidla na ochranu systémů nedisponují tolika penězi jako soukromé firmy.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz