Domácí

Experti poodhalili pozadí kyberútoků v Praze. Může za ně nečekaná země

Experti vyšetřují kybernetické útoky, které na začátku jara zasáhly Prahu 5. Hackeři tehdy na 14 dní zcela vyřadili z provozu úřad městské části. Podle dosavadního vyšetřování prý stopy vedou nečekaně do Íránu.

Podle zjištění portálu Neovlivní.cz podezřívají experti hackery z APT35, což je jedna z íránských kyberšpionážních skupin. Webu to prozradil zdroj z bezpečnostní komunity, který má o vyšetřování útoku detailní informace. 

Podle zdroje zanechává každý útočník pro sebe charakteristické stopy. "A v tomto případě byly nalezeny otisky právě skupiny APT35, která je sponzorovaná íránskou vládou a podléhá revolučním gardám," sdělil pro Neovlivní.cz.

Skupina je známá také pod přezdívkami Charming Kitten (okouzlující kotě) nebo Phosphorus (fosfor). Obvykle se soustředí na armádu, diplomaty, vládní personál z USA a zemí Středního východu či politické aktivisty a média. Na Prahu 5 se dost možná zaměřila kvůli různým ambasádám, které v městské části jsou. Velvyslanectví tam dříve měla dokonce i Saúdská Arábie, což je hlavní rival Íránu.

Související obsah

V Praze 5 dle informací Neovlivni.cz sídlí také jedno z pracovišť vojenského zpravodajství či Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI). Hackeři tak mohli podle portálu získat plány budov v digitalizované podobě. Podle zdroje ale měly úřady do určité míry štěstí. Digitalizace v Česku ještě dostatečně nepokročila, a tak hackeři našli plány jen v textovém popisu. Data ale podle vyšetřování stahovali hackeři z Íránu a pravděpodobně i dalších zemí několik let. 

Starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS) podala kvůli kybernetickému útoku už v březnu trestní oznámení na neznámého pachatele. "Vzhledem k vyšetřování Policií ČR není možné poskytovat více informací," uvedla.

Expert na kybernetickou bezpečnost se vyjadřuje k útokům:


 Hackeři se nedostali k údajům o stavebních plánech budov:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz