Domácí

Šéf SPD se omluvil europoslancům. Je to lhář, prohlásil Zdechovský

Šéf SPD se omluvil europoslancům. Je to lhář, prohlásil Zdechovský
Předseda SPD Tomio Okamura Zdroj: Profimedia

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura prohrál soud s europoslanci Tomášem Zdechovským a Pavlem Svobodou (oba za KDU-ČSL). Okamura veřejně prohlašoval, že v Evropském parlamentu hlasovali pro uvalení sankcí na Česko za nepřijímání migrantů.

Pražský městský soud v dubnu pravomocně potvrdil, že opoziční poslanec Tomio Okamura se musí veřejně omluvit lidoveckým poslancům Tomáši Zdechovskému a jeho bývalému kolegovi Pavlu Svobodovi. Poškodil je svým nepravdivým tvrzením ohledně údajného hlasování pro uvalení sankcí na Českou republiku za nepřijímání migrantů.

Okamura se europoslancům omluvil v pondělí 15. srpna minutu před půlnocí na svém facebookovém profilu. Svá dřívější tvrzení označil za nepravdivá.

"Já, Tomio Okamura, předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie, se tímto omlouvám lidoveckým europoslancům Pavlu Svobodovi a Tomáši Zdechovskému, o kterých jsem opakovaně veřejně prohlašoval, že při hlasování v Evropském parlamentu hlasovali pro uvalení sankcí na Českou republiku za nepřijímání migrantů. Toto tvrzení je nepravdivé," napsal Okamura na facebooku.

Související obsah

​"Uvedení europoslanci nikdy nehlasovali pro uvalení sankcí na Českou republiku za nepřijímání migrantů, naopak se uvalení sankcí na Českou republiku snažili zabránit hlasováním proti přijetí rezoluce o zahájení řízení proti České republice za účelem zjištění, zda z její strany nedošlo k porušení rozhodnutí Rady Evropské unie, kterým se stanovila dočasná opatření v oblasti mezinárodní ochrany ve prospěch Itálie, za což se nyní omlouvám," pokračoval.

https://www.facebook.com/tomio.cz/posts/pfbid0mDaZLhkwfunp74YuKey9iTMB79RrDqeUeubGS3PMcBtzhUkiDSybeVeWJg2HQfmAl

Na omluvu šéfa hnutí SPD reagoval europoslanec Tomáš Zdechovský. "Lhář Tomio Okamura prohrál se mnou a Pavlem Svobodou soud a musí se nám omluvit na svém facebooku za lži ohledně hlasování o uvalení sankcí na ČR za nepřijímání migrantů," napsal Zdechovský na twitteru.

"Veřejná omluva byla to hlavní, co jsme po Okamurovi chtěli. Nevím, jestli si vůbec dokázal uvědomit, co nám svou lží způsobil. Má rodina měla policejní ochranu a manželka i děti se bály chodit do práce a školy. Dostávali jsme hromady výhrůžek a Okamura může být rád, že zůstalo jen u nich. Kdyby došlo na fyzické napadení, s omluvou bych se rozhodně nespokojil. Okamura má svou politiku postavenou na polopravdách, šíření strachu a rozeštvávání společnosti. Jsem proto rád, že i odvolací soud potvrdil, že vrcholní politici musí počítat s důsledky svých slov a činů. A nemohou se zaštiťovat svobodou projevu, když jde o jasnou lež," doplnil pro TN.cz Zdechovský.

Zdechovský a Svoboda podali žalobu na ochranu osobnosti již v prosinci 2018. Okamurovo odvolání soud zamítl, vyhověl mu ale v tom, že omluvu nemusel přednést ve Sněmovně.

kh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz