Zahraničí

Jurský park realitou? Vědci se chystají oživit dávno vyhynulého tvora

Jurský park realitou? Vědci se chystají oživit dávno vyhynulého tvora
Model vakovlka tasmánského Zdroj: Profimedia

Oživit vyhynulého tvora je snem vědců již dlouhou dobu. Nyní se zdá, že jsou konečně blízko tomu jednoho dávno vyhynulého živočicha vrátit na planetu.

Společnost, která sídlí v americkém Dallasu, se pokouší oživit vakovlka tasmánského, který je známý také pod názvem tasmánský tygr. Tento tvor žil v Austrálii a Tasmánii a dlouhé statisíce let byl vrcholným predátorem, který v ekosystému neměl konkurenta.

Před zhruba dvěma tisíci lety ale začal vymírat. Za jeho vymření v Austrálii může částečně člověk, který ho lovil a také nemoci, které do země přinesli evropští kolonisté a jejich domestikovaná zvířata. Svůj podíl měl také pes dingo. Poslední vakovlk jménem Benjamin zemřel v Tasmánii v zoologické zahradě 7. září 1936. Občas se sice objeví informace, že někdo vakovlka v přírodě zahlédl. Vědci ale ani jednu takovou informaci nepotvrdili.

Společnost Colossal, kterou založili technologický podnikatel Ben Lamm a známý harvardský genetik George Church, se nyní snaží přinést vakovlka zpět z říše vyhynulých, uvedl magazín Newsweek. Společnost také pracuje na návratu mamuta.

Mamuta i vakovlka chtějí vědci spojit se zvířaty, která se jim podobají. V případě mamuta jde o slona, u vakovlka našli jako nejbližšího příbuzného vakomyš. Embryo má být přivedeno na svět buď pomocí náhradní matky, nebo umělé dělohy vačnatce, která musí být ještě vyvinuta.

Související obsah

​"Chtěli bychom mít možnost chovat embryo od početí až po porod v umělé děloze, abychom nemuseli používat náhradní matku," popsal přední evoluční biolog a odborník na tasmánské tygry Andrew Pask. "Ale můžeme k tomu použít i náhradní maminku. Jedním z kouzelných zázraků vačnatců je, že všichni rodí malinká mláďata veliká asi jako zrnko rýže, což znamená, že i tvor velikosti myši by mohl porodit vakovlka," dodal.

Následně plánují zvířata opět umístit do přírody s nadějí, že to bude mít pozitivní dopad na místní ekosystém. Tasmánský tygr totiž kdysi hrál klíčovou roli při regulaci ekosystému lovem nepůvodních predátorů střední kategorie, kteří se živili původními býložravci.

Tým vědců již dokončil sekvenování přibližně 96 procent genomu vakovlka. "Jedním z klíčových zdrojů pro tuto práci je dobrý genom vašeho vyhynulého druhu," řekl Pask. "Vzhledem k tomu, že vakovlk je poměrně nedávno vyhynulý tvor, tak v muzejních sbírkách je mnoho vzorků a DNA je zcela neporušená," dodal vědec.

Nově nalezené vykopávky mění představy o mamutech. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz