Zahraničí

Čína prohlubuje spolupráci s Moskvou. Do Ruska pošle své vojáky

Čína prohlubuje spolupráci s Moskvou. Do Ruska pošle své vojáky
Čínská armáda Zdroj: profimedia.cz

Čínští vojáci pojedou do Ruska. Zapojí se tam do společného vojenského cvičení. Toho se mají zúčastnit i Indie, Bělorusko, Mongolsko či Tádžikistán. Země chtějí prohloubit strategickou spolupráci.

Čína posílá své vojáky do Ruska. Tamní ministerstvo obrany o tom informovalo ve středu, upozornila agentura Reuters. Zúčastnit se mají i další spojenci Ruska.

"Cílem je prohloubit praktickou a přátelskou spolupráci armád zúčastněných zemí, zlepšit úroveň strategické spolupráce mezi účastněnými stranami a posílení schopnosti odpovědět na různé bezpečnostní hrozby," uvedlo v prohlášení čínské ministerstvo obrany.

"Cvičení nesouvisí se současnou mezinárodní a regionální situací," podotklo čínské ministerstvo. Moskva plánuje cvičení Vostok uspořádat od 30. srpna do 5. září. Zúčastnit se má i Indie, Bělorusko, Mongolsko či Tádžikistán.

Související obsah

Podle Číny jsou cvičení pouze součástí stabilních čínsko-ruských bilaterálních vztahů. Podobné akce se už v minulých letech odehrály. Nebylo ale jasné, jestli na tom něco nezmění ruská invaze na Ukrajinu. 

Čína je blízkým spojencem Ruska. Ohledně války na Ukrajině se příliš nevyjadřuje a snaží se být neutrální. Nedávno to ale porušil čínský velvyslanec v Moskvě Čang Chan-chuej, upozornil deník Daily Mail. "Iniciátorem a hlavním podněcovatelem (války) je Amerika," prohlásil. "Jejich cílem je Rusko ponížit, vyčerpat a rozdrtit," doplnil.

Čínského útoku se obává Tchaj-wan, který už začal cvičit:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz