Zahraničí

Po explozích na Krymu padají hlavy, Rusko vyhodilo velitele flotily

Po explozích na Krymu padají hlavy, Rusko vyhodilo velitele flotily
Exploze na Krymu Zdroj: Profimedia

Rusko vyměnilo velitele své chlouby, černomořské flotily na Krymu. Je to zřejmě nejvýznamnější pád vojenského šéfa od počátku invaze. Stalo se tak po sérii explozí, které v minulých dnech otřásly anektovaným poloostrovem, který okupanti dosud považovali za bezpečnou základnu pro válku na Ukrajině.

Velitel černomořské flotily Igor Osipov byl nahrazen Viktorem Sokolovem, který už byl přestaven na velitelství v krymském přístavu Sevastopol, uvedla ve středu agentura Reuters s odvoláním na nejmenované zdroje ruské státní tiskové kanceláře RIA.

„Pokud by se odvolání dosavadního velitele Igora Osipova potvrdilo, jednalo by se o nejvýznamnější vyhazov vojenského představitele za téměř šest měsíců od ruské invaze na Ukrajinu, při níž Rusko utrpělo velké ztráty na lidech a vybavení,“ napsala Reuters.

Související obsah

​Černomořská flotila je výrazně větší než celé ukrajinské námořnictvo a od počátku invaze blokovala ukrajinské přístavy. Pověst ruské chlouby však značně pošramotilo potopení její vlajkové lodi Moskva, kterou v dubnu zasáhly ukrajinské rakety.

Minulý týden pak leteckou základnu flotily, ležící nedaleko sevastopolského velitelství, zdevastovala série výbuchů. Další exploze v úterý otřásly muničním skladem na vojenské základně na severu poloostrova.

Související obsah

​Skutečnost, že Ukrajina byla zřejmě schopna podniknout ničivé útoky na to, co Moskva dosud považovala za bezpečnou týlovou pevnost, posloužila Kyjevu jako morální vzpruha.

Navíc opevněný Krym, který Rusko anektovalo v roce 2014, představuje hlavní zásobovací rasu pro invazní jednotky na jižní Ukrajině, kde Kyjev ohlásil protiofenzívu.

Vlna explozí a požárů změnila Krym z bezpečné týlové základny na nové bojiště, což demonstruje jak zranitelnost Rusů, tak schopnost Ukrajinců udeřit hluboko za nepřátelské linie, poznamenala AP.

Devětačtyřicetiletý Osipov velel černomořské flotile přes tři roky. Jeho o jedenáct let starší nástupce má velké námořní zkušenosti a působil ve velitelských funkcích v ruské Tichomořské a Severní flotile.

Na Krymu explodoval sklad munice. Okupační správa evakuovala okolní města. Podívejte se na reportáž TV Nova: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz