Domácí

Prezidentské volby: Dle průzkumu nemá druhé kolo jasného vítěze. ANKETA

Podle nejnovějšího průzkumu preferencí před prezidentskou volbou by v druhém kole většina rozhodnutých voličů volila Petra Pavla. První kolo by ale patřilo jeho oponentovi Andreji Babišovi (ANO).

Agentura Median ve čtvrtek zveřejnila nový průzkum veřejného mínění k prezidentským volbám. Zatímco výsledky k prvnímu kolu by potěšily Andreje Babiše, který by s 25,5 procenta o více než 4 procentní body předběhl Petra Pavla, druhé kolo by přineslo výrazně jiný výsledek.

Rozhodnutí voliči by v 59,5 procenta případů volili Petra Pavla. Má to ale jeden velký háček. "Čtvrtina respondentů není rozhodnuta, zda a koho by v tomto případě volila. Bylo by proto předčasné vyvozovat jednoznačné závěry o případném vítězi volby," okomentovala agentura.

Model volby prezidenta červenec 2022 Zdroj: Median

​Pokud by se celá čtvrtina respondentů přiklonila na Babišovu stranu, získal by kolem 55 procent hlasů. Pokud by se tato čtvrtina přiklonila na stranu Pavla, získal by téměř 70 procent hlasů.

Model druhého kola volby červenec 2022 Zdroj: Median

​Co se ostatních kandidátů týká, nejlépe by v prvním kole dopadli Marek Hilšer a Danuše Nerudová se 7,5 procenta, dále Josef Středula s rovnými 7 procenty.

Související obsah

​Podle průzkumu to zatím vypadá na slušnou volební účast. Určitě chce jít k volbám 62,5 procenta lidí a spíše ano 7,5 procenta. Zatím nejvyšší účast za všechna kola v předcházejících dvou přímých volbách byla 66,6 procenta. "Deklarovaná volební účast bývá obvykle vyšší, než je skutečná," okomentovali výzkumníci. Výzkumu se zúčastnilo 1 002 respondentů ve věku 18 a více let. Odpovídali mezi 24. červnem a 5. srpnem.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz