Domácí

Přes Česko přešly silné bouřky. Hasiči vyjížděli k desítkám událostí

Do Česka ve čtvrtek dorazily silné bouřky. Pro část země kvůli vyššímu riziku nebezpečí meteorologové dokonce odpoledne zpřísnili výstrahu. Nejvíce škod bouřky napáchaly na jihu Moravy, kde hasiči vyjížděly k téměř 50 událostem. Všechny se ale měly obejít bez zranění.

Meteorologové ve čtvrtek zpřísnili výstrahu. Velmi silné bouřky hrozily až do čtvrteční deváté hodiny večer pro část Jihočeského, Jihomoravského kraje a Vysočiny. "Z Rakouska postupují k severovýchodu velmi silné bouřky doprovázené nárazy větru pravděpodobně i kolem 90 km/h, přívalovými srážkami a kroupami," uvedl ČHMÚ.

Výstraha před silnými bouřkami dále platila od čtvrtečních 15:00 do 22:00 pro Prahu, Vysočinu, Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský a Ústecký kraj a část Libereckého (Česká Lípa, Nový Bor) a Jihomoravského kraje (Ivančice, Mikulov, Moravský Krumlov, Pohořelice, Rosice, Tišnov, Znojmo). Meteorologové upozorňovali, že bouřky mohou doprovázet kroupy, přívalové deště a silný vítr s nárazy kolem 70 kilometrů za hodinu.

Související obsah

"Nebezpečí mohou představovat kroupy a blesky. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty. Při řízení vozu v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně," radili odborníci z ČHMÚ.s tím, že hrozí také rozvodnění řek a zatopení podjezdů či sklepů.

Hasiči na jižní Moravě hlásili zvýšený počet výjezdů. "V souvislosti s bouřkou, která přichází z Rakouska, evidujeme nárůst počtu událostí na Znojemsku. Jedná se o popadané stromy a větve," uvedli po půl sedmé večer na twitteru. Po deváté hodině večer se situace zklidnila. "Celkem evidujeme 48 událostí bez zranění," dodali.

Výstraha:

Varování před bouřkami Zdroj: ČHMÚ

Výstraha před vedrem

V platnosti byla i výstraha před velmi vysokými teplotami do čtvrtečních sedmi hodin večer pro Prahu a část Středočeského, Ústeckého, Libereckého, Královéhradeckého, Pardubického, Jihomoravského, Olomouckého a Zlínského kraje. Až do pátečních 17:00 pak platí výstraha pro část Jihomoravského a Zlínského kraje.

Odpolední teploty mohou podle meteorologů překročit 34 °C. Pro lidi je to obrovská zátěž organismu a hrozí jim přehřátí i dehydratace. Měli by proto být na sebe velmi opatrní.

"Doporučuje se dodržovat pitný režim, zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami. Omezit tělesnou zátěž a nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách. Je nutné nenechávat děti nebo zvířata v autech zaparkovaných na přímém slunci. Věnujte zvýšenou pozornost malým dětem, starším a nemocným občanům," uvedli experti.

Související obsah

Vysoké teploty potrápí do čtvrtka prakticky celé Česko. Do pátku platí navíc výstraha pro Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský kraj. V těchto oblastech mohou odpolední teploty vystoupit až nad 31 °C.

Výstraha na čtvrtek:

Varování před vedry ve čtvrtek Zdroj: ČHMÚ

​Výstraha na pátek:

Varování před vedry na pátek Zdroj: ČHMÚ

Výstraha před požáry

Do odvolání platí stále výstraha před požáry. Nebezpečí je hlášeno zejména Praze, Středočeském, Plzeňském, Karlovarském, Jihomoravském, Ústeckém kraji a v části Královéhradeckého, Pardubického, Olomouckého, Zlínského a Libereckého kraje.

Výstraha:

Varování před požáry Zdroj: ČHMÚ

Podívejte se na předpověď počasí:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz