Zahraničí

Evropu sužuje sucho. Řeky dramaticky rychle vysychají a státům chybí voda

Vysoké teploty a dlouhodobé sucho, které postihly velkou část Evropy, vedou k požárům a nedostatku vody. Aktuálně hlavně ve Španělsku. Po celé Evropě také drasticky vysychají řeky.

Nejkritičtější je stav řeky Dunaj. Hladina je v porovnání s předchozími lety o půlku níž. Podobně je na tom soutok řek Sávy a Dunaje u srbského Bělehradu. Ještě před několika týdny tam byli plavci, teď se lidé můžou maximálně procházet.

Podobně to vypadá i v Rumunsku. Tam, kde řeka ještě stále teče, není hladina výš než na metru a půl. Těžké lodě a výletní parníky už tam nemohou plout.

Související obsah

Na severu Španělska budou muset v příštích několika týdnech rozvážet pitnou vodu ve městech v biskajské oblasti. Až 2 300 kubíků denně budou dodávat pomocí cisterny na lodích.

Na jihovýchodě Španělska ve valencijské provincii se mezitím dál šíří masivní požár, který už spálil téměř 10 tisíc hektarů půdy a z domovů vyhnal asi 2 000 lidí. "Když jsme se probudili, všude byl popel. Všechno jsme vyčistili a za chvíli to bylo opět pokryté popelem, takže jsem to vzdala," uvedla žena.

Na západě Španělska si ale nedostatkem vody ani požáry nenechali zkazit zábavu. Na tradičním festivalu vody Festa da Auga se lidé navzájem divoce polévají. Festival kvůli situaci v zemi vyvolává poměrně silné emoce.

ls, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz