Zahraničí

Pro Němce už je plyn příliš drahý. Drasticky na něj sníží DPH

Německý kancléř Olaf Scholz oznámil výrazné snížení daně z přidané hodnoty (DPH) na plyn. Ze současných 19 procent se sníží na sedm. Nižší daň v zemi začne platit ve stejnou chvíli jako poplatek za obstarání plynu.

"Souhlasíme s tím, že odběratelé plynu by neměli být zatížení dodatečnou daní z poplatku za obstarání plynu," prohlásil na tiskové konferenci Scholz. Očekává, že peníze, které dodavatelé energií ušetří, promítnou do ceny pro lidi.

Od října se tedy DPH sníží na sedm procent. Na těch zůstane do konce roku 2023, následně se vrátí na současných 19 procent. Ve stejnou chvíli jako snížení DPH začne platit poplatek za obstarání plynu, upozornil portál DW.com. Poplatek má dodavatele chránit před insolvencí. Od října se proto plyn zdraží o 2,4 centu (59 haléřů) za kilowatthodinu. To může pro domácnosti ročně znamenat tisíce korun.

Související obsah

"Tímto krokem snižujeme zátěž pro zákazníky o hodně více, než jakou zátěž způsobí poplatek," vysvětlil na tiskové konferenci Scholz. Výše DPH tedy nově bude stejná jako na potraviny, místní veřejnou dopravu, knihy, časopisy a lístky do kina a divadla. Na vše ostatní platí 19procentní DPH.

Celkově krok bude Německo stát deset miliard euro (asi 246 miliard korun), upozornila agentura Reuters. To, že snížení daně dodavatelé promítnou i do cen lidí, chce vláda kontrolovat.

Evropská unie plní zásobníky:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz