Domácí

Německo si s plynem v zásobnících nevystačí. Šetření by zasáhlo i Česko

Německo si s plynem v zásobnících nevystačí. Šetření by zasáhlo i Česko
Ilustrační fotografie Zdroj: TV Nova

Ministerstvo průmyslu a obchodu v úterý oznámilo, že připravuje plány pro možnost zhoršení energetické situace v Česku. V nejhorším případě může dojít i na omezení dodávek plynu domácnostem. Ty přitom podle dřívějších slibů neměly být nijak dotčeny.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v úterý potvrdil to, čeho se někteří dlouho obávali. Pokud přijde na nejhorší a Rusko uzavře dodávky plynu, může být omezeno zásobování domácností plynem. Vláda však v minulosti tvrdila, že domácnosti nijak zasaženy nebudou.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy může za tuto změnu současná situace v Německu, které sice plní zásobníky plynem, na delší dobu to ale nejspíše nepostačí. "Šéf německého regulačního úřadu Klaus Müller v úterý uvedl, že Německo si s plynem vystačí jen na tři měsíce, pokud Rusko zcela přeruší dodávky," řekl Kovanda.

Související obsah

V posledních týdnech z Ruska do Německa proudí čím dál méně plynu. Plynovod Nord Stream funguje pouze z pětiny své kapacity. Německo své zásobníky zatím naplnilo na 77 procent, přičemž do zimy chce dosáhnout hranice 95 procent celkové kapacity.

Ani to by ale v nejhorším možném případě nestačilo. "Rusko drží Německo pod krkem. Pokud Putin, který prostřednictvím svého loajalisty Alexeje Millera de facto vládne plynárenskému gigantu Gazprom, zavelí k úplnému odstřižení Německa, náš západní soused si s plynem ze zásobníků nevystačí," předpovídá Kovanda.

Německo však není jedinou zemí, které se tento problém týká. Od Německa totiž nakupuje plyn také Česko. V případě nutných úsporných opatření by Německo dozajista výrazně omezilo prodej plynu od zahraničí. "Proto německé úřady a česká vláda stupňují svá varování a rozsah možných opatření," dodal Kovanda.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz