Zahraničí

Raritní porod pod Tatrami. Každé z dvojčat přišlo na svět jiným způsobem

Ve slovenském Kežmarku se minulý týden narodila dvojvaječná dvojčata. Ján a Adam přišli na svět pouhých 25 minut po sobě, každý ale jiným způsobem. Zatímco porod staršího Jána probíhal spontánně, u Adámka lékaři museli provést císařský řez.

Ačkoliv má 34letá maminka doma už dvě dcerky, že by se porod dvojčátek mohl takhle vyvíjet, ji vůbec nenapadlo. Ján a Adam přišli na svět 8. sprna v Nemocnici Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku pod Tatrami. Zatímco Jána maminka porodila přirozenou cestou, u zhruba půl hodiny mladšího Adámka lékaři zvolili císařský řez, informují tvnoviny.sk.

Související obsah

​"Je to poměrně ojedinělý případ, se kterým se mnozí v praxi ani nesetkali. Důvodem různých způsobů narození byla poloha druhého miminka. Po narození staršího bratra tak byla sekce vyhodnocena jako vhodnější alternativa," vysvětlila vedoucí sestra gynekologicko-porodnického oddělení Katarína Živčáková.

Starší Honzík po narození vážil po narození 2 700 gramů a měřil 49 centimetrů. Mladší Adámek byl o 300 gramů těžší a dva centimetry delší, uvedla nemocnice. "Dětičky jsou zdravé, vitální, plně kojené," sdělila novinářům porodní asistentka Soňa Valenčíková.

Maminka byla i s dvojčátky propuštěna domů na konci minulého týdne, kde už miminka vítaly dvě starší sestřičky Nina a Veronika.

V kežmarské nemocnici se od začátku roku narodilo přes 500 dětí. V šesti případech šlo o porod dvojčat. Tři příchody na svět probíhaly spontánně, dva císařským řezem a tento jeden byl kombinovaný.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz