Domácí

Česko dostane od USA další vrtulníky. Špičkové stroje získá téměř zadarmo

Česko dostane od USA další vrtulníky. Špičkové stroje získá téměř zadarmo
Helikoptéry Venom (nalevo) a Viper (napravo) | Zdroj: Profimedia

Česká republika dostane od USA celkem osm nových helikoptér. České letectvo v rámci programu Excess Defense Articles (EDA) obdrží šest bojových a dva transportní vrtulníky. Platit bude Česko pouze transport a modernizaci strojů.

České letectvo rozšiřuje svůj arzenál. Od Spojených států dostane osm nových vrtulníků určených k nasazení v bojových konfliktech, navrch ke dvanácti helikoptérám, které už v minulosti objednalo. Celkem bude mít Česko vrtulníků těchto typů dvacet.

Jedná se o šest bojových vrtulníků AH-1Z Viper a dvě transportní helikoptéry UH-1Y Venom. Oba typy vrtulníků patří mezi špičkové vojenské vybavení, které bylo vyvinuto na začátku století a poprvé nasazeno v letech 2008 (Venom) a 2010 (Viper). V současnosti je používá především americká námořní pěchota.

Související obsah

Kromě USA a Česka si 12 vrtulníků Viper objednal také ostrov Bahrajn v Perském zálivu a také Pákistán. Zájem o helikoptéry projevila také africká Nigérie. Transportní Venomy, schopné vzlétnout i s třítunovým nákladem, používá pouze USA a Česko.

V původní objednávce z roku 2019 mělo jít o čtyři Vipery a osm Venomů. Nové helikoptéry, které USA Česku věnuje, přijdou jako bonus v rámci programu s názvem Excess Defense Articles (EDA). USA skrze něj daruje nebo levně prodává spřáteleným zemím vojenskou výstroj a zbraně, které Američanům přebývají.

Související obsah

Smyslem těchto dodávek je posílení vojenské bezpečnosti jak obdarované země, tak samotných Spojených států. Ty si tak zajišťují bojeschopnost a podporu svých spojenců. Dalším bonusem programu je utužování mezinárodních vztahů.

Zatímco za původní objednávku Česko platilo plnou cenu, tentokrát bude mít výdaje o poznání nižší. "Díky programu EDA bude Česká republika platit pouze za modernizaci a transfer strojů. Společně činíme naši alianci výkonnější a více schopnou podporovat Ukrajinu v jejím boji za svobodu!" uvedla na twitteru americká ambasáda v Česku.

Česká armáda chce americké stíhačky za miliardy. Nemá na ně ale přistávací dráhu:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz