Zahraničí

Ponížení pro Putinovu armádu. Sestřelila vlastní stíhačku za stamiliony korun

Ponížení pro Putinovu armádu. Sestřelila vlastní stíhačku za stamiliony korun
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Ruský válečný zpravodaj se na sociálních sítích před několika dny pochlubil videem, které podle něj zachycuje, jak ruská protivzdušná obrana zasáhla cíl nad Luhanskou oblastí na východě Ukrajiny. Vedení ruské armády z toho ale pravděpodobně radost nemělo. Dostupné informace totiž naznačují, že sestřelena byla jejich vlastní stíhačka, která měla hodnotu více než 800 milionů korun.

Video zveřejnil na telegramu ruský válečný zpravodaj Jevgenij Poddubnyj a na twitteru ho přesdílel Rob Lee, který v doktorském programu studuje válečná studia. "Video podle něj ukazuje, jak ruská protivzdušná obrana ničí cíl nad Alčevskem. Zdá se ale, že sestřelila vlastní bombardér Su-34," uvedl Lee.

Jak vysvětlil ruský on-line deník The Insider, jednalo se o nejnovější a nejvzácnější verzi tohoto typu letounu, která má modernizovaný elektronický systém a dokáže ničit cíle s pomocí přesně naváděné munice. Hodnota stroje je přibližně 36 milionů dolarů, tedy více než 860 milionů korun.

S odkazem na spřízněné kanály na telegramu deník uvedl, že stíhačka byla sestřelena omylem, když chtěla ruská armáda zničit rakety vypálené Ukrajinci z amerického raketového systému. Podle informací těchto kanálů se posádka katapultovala a byla úspěšně evakuovaná.

Související obsah

​The Insider také potvrdil, že se s největší pravděpodobností jednalo o letoun, o jehož zničení nevědomky informoval právě Jevgenij Poddubnyj.

Podle ukrajinského zpravodajského webu dialog.ua k incidentu došlo patrně v neděli, kdy ukrajinské ozbrojené síly zahájily útok na vojenské sklady v okupovaném Alčevsku v Luhanské oblasti. Video bylo původně zveřejněno i na ruských kanálech, kde ho nadšeně komentovali Rusové v domnění, že šlo o ukrajinský stroj. Poté, co se ukázalo, že to byla ruská stíhačka, ale bylo smazáno.

V Praze byla tento měsíc zahájena výstava zničené ruské techniky, kterou přivezlo ukrajinské ministerstvo vnitra:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz