Zahraničí

Rusko zesílilo ostřelování Ukrajiny. Odborníci se obávají jaderné katastrofy

Na ukrajinském poloostrově Krym byly ve čtvrtek v noci slyšet další exploze. A to v blízkosti vojenského letiště Belbek u Sevastopolu. Promoskevský gubernátor uvedl, že ruská protivzdušná obrana v oblasti sestřelila ukrajinský bezpilotní letoun. Na západě Ruska vzplanul další sklad munice.

V reakci na výbuchy na anektovaném poloostrově ruská armáda zesílila ostřelování Ukrajiny. Zásah domu raketou v druhém největším ukrajinském městě Charkov nepřežilo 17 civilistů. 42 utrpělo zranění. Ostřelování se nevyhnulo ani Krasnohradu.

"Včera vytáhli mnoho těl. Když jsem se přiblížila k sanitce, viděla jsem, jak mrtvoly ukládají do pytlů a odvážejí je. Teď stále hledáme jednu ženu, mou sousedku," uvedla ve čtvrtek tamní obyvatelka Tamara Kramenko.

Související obsah

Moskva a Kyjev se mezitím obviňují z incidentů v Záporožské jaderné elektrárně. Podle Ruska chce Ukrajina v pátek provést rozsáhlou provokaci, která by mohla vést k jaderné havárii. Kyjev nařčení odmítá a z plánování provokace naopak obviňuje Rusy, kteří elektrárnu už měsíce okupují. Elektrárnu prý chtějí odpojit od ukrajinské sítě.

"S generálním tajemníkem OSN jsme diskutovali o tom, že se můžeme velmi rychle a bezpečně dostat do elektrárny přes svobodné území naší země. Ten, kdo organizoval jaderné vydírání, rozhodně nemůže být organizátorem žádné takové mise," sdělil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Podle ukrajinského hydrometeorologického úřadu by v případě havárie radioaktivní látky zasáhly především Ukrajinu a její sousedy. Nevyhnuly by se prý ani Česku. Český úřad pro jadernou bezpečnost ale vyzývá lidi, aby nepodléhali apokalyptickým spekulacím.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz