Zahraničí

Pijte více, vzkazuje Japonsko občanům. Chystá kampaň propagující alkohol

Pijte více, vzkazuje Japonsko občanům. Chystá kampaň propagující alkohol
Japonský obchůdek s pálenkou saké Zdroj: Profimedia

Kuriózní problém řeší Japonsko. Tamní mladí lidé totiž nepijí dost alkoholu. Státní pokladna třetí největší ekonomiky na světě kvůli tomu nedostává tolik peněz na daních jako v minulých letech. Japonská vláda proto chystá kampaň na podporu konzumace alkoholických nápojů.

Zatímco mnoho jiných zemí musí řešit alkoholismus svých občanů, Japonsko má přesně opačný problém. Jeho obyvatelé totiž nepijí alkohol dostatečně. Situace došla až tak daleko, že ji začíná pociťovat státní pokladna. Té chybí peníze z daní z prodaného alkoholu.

Příčinou všeobecného abstinování je pandemie covidu-19. Kvůli ní byly v Japonsku dlouhodobě zavřené hospody a bary. A zatímco v Japonsku řádila smrtící nemoc, mladí Japonci si odvykli pít.

Související obsah

A tak vláda startuje novou kampaň s názvem "Sake Viva!" Přesná podoba kampaně ale není určena. Zatím je totiž pouze ve výběrovém řízení, do kterého se může zapojit kdokoliv. Vláda vyzvala Japonce ve věku od 20 do 39 let, aby se podělili o své nápady, jak zpropagovat konzumaci alkoholu mezi svými vrstevníky, píše portál CNN.

Možnost přihlásit svůj nápad mají lidé až do 9. září. Podmínkou je, aby kampaň propagovala co nejpestřejší škálu alkoholických nápojů. Od piva přes víno, whisky až po tradiční japonské pálenky šóčú a saké, uvedla BBC. Finalisté budou pozváni ke konzultaci v říjnu před konečnou přehlídkou, která se má konat v listopadu v hlavním městě Tokiu.

Vláda očekává, že návrhy v soutěži využijí moderních technologií, značek, promo akcí a dokonce i umělou inteligenci. Člověk nebo skupina, která podá vítězný návrh, obdrží odměnu a finance na realizaci kampaně.

Související obsah

Reakce na vládní plán se různí. Části obyvatel se totiž nelíbí, že vláda podporuje nezdravý životní styl ve jménu vylepšení stavu ekonomiky. Kampaň se totiž nezabývá případnými zdravotními riziky plynoucími z alkoholismu. I japonské ministerstvo zdravotnictví donedávna varovalo před alkoholismem, který považovalo za velký problém japonské společnosti i přes covidový útlum.

Není to poprvé, co vláda pobízí mladé Japonce, aby se trochu odvázali. Bývalý premiér Šinzó Abe, kterého zastřelil letos v červenci atentátník, proslul svými výzvami zaměřenými na mladší populaci, aby se více věnovala sexu.

Důvodem k těmto pobídkám byl problém, který Japonsko trápí dlouhodobě. Země se totiž potýká se stárnoucí populací a nízkou porodností. Mladší generace však nemají velký zájem hledat si partnery a zakládat rodiny, zejména kvůli vysokému pracovnímu nasazení. Na vztahy jim tak už nezbývá energie.

V Česku není o zvýšenou konzumaci alkoholu nouze:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz