Zahraničí

Pozor při cestách na dovolenou. V Maďarsku možná nenatankujete

Pozor při cestách na dovolenou. V Maďarsku možná nenatankujete
Ilustrační snímek Zdroj: Getty Images

O víkendu může být na mnoha malých maďarských čerpacích stanicích zavřeno. V řadě vesnic se tak podle tamního předsedy asociace nezávislých čerpacích stanic Gábora Egriho nebude dát natankovat. Řidičům proto doporučuje vyjet na delší cestu s plnou nádrží.

Asociace nechala na členech, zda o víkendu nechají otevřeno, mnozí neotevřou ze zoufalství, další proto, že nebudou mít palivo. V Maďarsku totiž došlo k odstávce rafinerie ve městě Százhalombatta.

Malí prodejci tak musí dovážet pohonné hmoty za tržní cenu 700 forintů za litr (asi 42 korun). V Maďarsku ale mají regulované ceny pohonných hmot a prodávat by benzin museli za 480 forintů za litr (29 korun). "Stát nás podporuje 20 forinty (asi 1,20 koruny) na litr, což je v reálu jen 16 forintů (asi koruna), to není nic," myslí si Egri. Velká část malých čerpacích stanic se k protestní akci připojí, řekl Egri stanici RTL Klub.

Související obsah

Velké stanice by měly mít nadále otevřeno. Podle Egriho i proto, že limitují, kolik se u nich dá koupit litrů. Například na čerpacích stanicích MOL a OMV je 50 litrů, u Lukoilu 20. "Vyplatí se vyjet s plnou nádrží, takže můžu všem doporučit, aby na víkend natankovali," prohlásil Egri.

Regulace cen má trvat do 1. října. Asociace nezávislých čerpacích stanic vznikla v únoru. Dlouhodobě kritizuje kroky tamní vlády, která v reakci na rostoucí ceny určila maximální cenu za litr benzínu, upozornil maďarský Forbes.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz