Domácí

Nehody v Maďarsku potrápily i české cestující. Některé vlaky ani nedojely do cíle

Nehody v Maďarsku potrápily i české cestující. Některé vlaky ani nedojely do cíle
Ilustrační foto | Zdroj: profimedia.cz

V pondělí potrápilo řadu cestujících několika hodinové zpoždění, které měly vlaky jedoucí z Maďarska. Kvůli červnovému sesuvu půdy na železnici jezdily vlaky po výlukové trase. Jenže na té se v neděli stala další nehoda a bylo proto nutné najít další alternativní trasu.

Několika hodinové zpoždění nabírají vlaky na trase z Budapešti do Prahy. Za vším stojí nehody na maďarské železnici. První událostí, která způsobila komplikace v dopravě, byl sesuv půdy na železnici podél Dunaje. Kvůli němu musí vlaky jezdit odklonem. Oprava trati bude trvat pravděpodobně trvat do srpna.

Kvůli poničení této železnice nabíraly vlaky vysoké zpoždění. Jenže to se v neděli a v pondělí ještě navýšilo poté, co se na odklonové trase srazily dva nákladní vlaky. Z toho důvodu je i tato trať poškozená a vlaky musí volit třetí trasu. Do provozu by se původní odklonová trasa měla opět vrátit v pondělí večer. Vlaky na ní ale budou moci projíždět pouze rychlostí 40 km za hodinu.

Související obsah

"V důsledku nehody se jedna dráha posunula o 40 centimetrů a druhá o 15 centimetrů ze svého původního místa. Byly poškozeny betonové základy, vyměnit jich bude třeba padesát," uvedla Biber Anett, mluvčí státní maďarské dopravní společnosti pro web Europe-cities.

Jenže odklony na tratích v Maďarsku dokázaly pořádně znepříjemnit den i českým cestujícím. Například mezinárodní vlak EC Metropolitan 280, který jezdí z Budapešti do Prahy nabral zpoždění 350 minut. Další vlaky na této trase měly zpoždění okolo dvou hodin. Spoje Českých drah nicméně i přes zpoždění dojely do cílové stanice.

"Všechny vlaky by měly dojet do cílové stanice, protože poté opět jedou zpět po stejné trase. Z toho důvodu by měl být oběh určitě dokončený,“ uvedl mluvčí Českých drah Lukáš Kubát.

Jenže takové štěstí neměli cestující, kteří se rozhodli cestovat se společností RegioJet. Paní Iva se chtěla dostat s rodinou z Vídně do Prahy. Přijet měli po třetí hodině. Vlak ale cestu ukončil už v Kolíně. "Začalo to tím, že nám napsali, že vlak bude mít hodinu a půl zpoždění. To jsme ještě byli ve Vídni, takže jsme prostě počkali. Docela dlouho jme stáli v Břeclavi, asi 20 minut. V Brně nám přišla SMS, že tento vlak v Kolíně končí a máme si najít jinou dopravu," líčí paní Iva svou zkušenost.

Na infolince jí řekli, že vlak se otáčí zpátky do Vídně. "Řekli nám, že si máme koupit jinou jízdenku, dát to na reklamaci a oni nám pak vrátí peníze za tu novou jízdenku," objasňuje paní Iva. Redakce TN.cz kontaktovala společnost Regiojet, aby se zeptala, proč musel vlak jízdu ukončit už v Kolíně. Společnost však až do doby vydání článku na dotaz nereagovala.

Vlaky měly problémy dorazit do cíle. Některé dojely se zpožděním, jiné vůbec. Podívejte se na únorovou reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz