Domácí

Požárů elektronických zařízení přibývá. Lidé baterie špatně skladují i nabíjejí

Hasiči vyzývají k opatrnosti při skladování a nabíjení elektronických zařízení. A to v hlavně v souvislosti s několika nedávnými požáry elektrokoloběžek. Lidé totiž zařízení na baterie často skladují nebo nabíjejí na nevhodných místech. A tím tak riziko požáru zvyšujínabíjení.

Královéhradečtí hasiči zveřejnili záběry, kdy se z šikovného "přibližovadla"  stal během pár vteřin "pekelný stroj". Mohla za to technická závada. A další podobný požár zaměstnal před pár dny hasiče v Praze. Koloběžka málem podpálila činžovní dům.

"V poslední době v Praze zaznamenáváme nárůst požárů od nabíjení elektrokoloběžek, elektroskútrů, elektrokol," vyjmenoval mluvčí hasičů Martin Kavka.

Právě nabíjení je nejkritičtější chvílí. A nejde jen o elektrické dopravní prostředky. Aku pomocníků má dnes většina lidí v domácnostech, dílnách nebo na zahradách plno. "Chtěli bychom skutečně apelovat na to, aby uživatelé skutečně dbali zásad a doporučení výrobců," upozornil vyšetřovatel středočeských hasičů Libor Pospíšil.

Související obsah

​​Samozřejmostí by v první řadě měly být originální nabíječky a nepoškozené baterie. Pravidlem by mělo být nenechávat taková zařízení v provozu bez dozoru. Alespoň ne déle, než je nutné. Ani jedna zásuvka táhnoucí více velkých baterií najednou, není dobrý nápad. Přemýšlet je třeba také nad místem. Někdo dá klidně nabíjet koloběžku ke spícímu dítěti do pokoje. "Tam je to nebezpečí skutečně velmi vysoké," varoval Pospíšil.

Nabíjení elektrokola se loni málem stalo osudným muži z Chrudimi. Požáru si naštěstí včas všiml a pomohlo i to, že z opatrnosti nabíjel baterii ve vaně. "Začal se valit dým, a pak to začalo nekontrolovaně hořet," uvedl pan Miroslav.

Když už akumulátor při nabíjení chytne, uhasí ho vhození do nádoby s vodou. Hlavní je ale předtím odpojit přívod elektřiny shozením jističů. A pak volat hasiče.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz