Domácí

Získat státní příspěvky není snadné. Žadatelé narážejí na řadu překážek

Získat státní příspěvky, mezi nimi třeba i velmi diskutovaný příspěvek na bydlení, není vůbec snadné. Žadatelé narážejí na mnoho překážek a složitý systém kritizuje jak opozice, tak i politici z vládních stran. Reportérka TV Nova zjišťovala, jak jednotlivé žádosti vypadají.

"Víme, já to vím i osobně, že tam jsou rezervy. Spoustu lidí, kteří mají nárok a mohou si zažádat o příspěvek na bydlení, si nežádají," popisuje místopředsedkyně Poslanecké sněmovny PČR Olga Richterová (Piráti).

"Dokladovat by měli lidé jen to, co stát opravdu nemůže vědět. Kde to lze, tam si to má stát zjistit sám," myslí si expert na dluhové poradenství z Člověka v tísni Daniel Hůle.

Na jednotný systém pro komunikaci s úřady, které by si mezi sebou předávaly informace, si ale počkáme zřejmě ještě dlouho. "Řešení tu již je, ale nejsou v něm všechna data. Bohužel mnohdy chybí právě ta klíčová. My jsme kvůli tomu prosadili Zákon o právu na digitální služby, ale mnohé instituce stejně odmítají data, která u nich vznikají, sdílet," vysvětluje poradce místopředsedy vlády pro digitalizaci Ondřej Profant.

Mezitím než takový informační systém bude v provozu, se tedy žadatelé o příspěvky budou muset prokousávat doslova administrativní džunglí. Přesvědčil se o tom i důchodce z Prahy, který chtěl příspěvek na bydlení. Z úřadu práce si odnesl pěknou hromádku formulářů.

Související obsah

​"Dostal jsem papíry, které doma s manželkou vyplníme. Musíme napsat, kolik máme za dva důchody," sdělil reportérce. Kromě toho ale musí vyplnit i řadu dalších údajů. Například o výši nájemného, výdajích na energie nebo dokonce na provoz výtahu. Tím ale papírování nekončí.

K žádosti je potřeba připojit až šest příloh, zejména doklad o výši příjmů, doklad o využívání nemovitosti (například nájemní smlouvu), v případě dětí nad 15 let je potřeba dokázat jejich takzvané nezaopatření, a to například potvrzením o studiu.

Potvrzení o příjmech a výdajích je potřeba dokládat znovu každý půl rok. Žádost i s přílohami můžete, pokud máte elektronickou identitu, vyplnit i online. Webový formulář, který oproti papírovému nabízí lehké zjednodušení, můžete použít i bez elektronické identity a poslat ho e-mailem. Budete ho ale muset fyzicky potvrdit na Úřadu práce ČR.

Přídavek na dítě

Pokud máte doma nezaopatřené dítě a nízký příjem, můžete dostat dávku, která se v základu pohybuje od 630 korun do 1 380 korun měsíčně. K žádosti je potřeba přidat i doklad o výši čtvrtletních příjmů, a pokud je dítěti nad 15 let, je potřeba i potvrzení o jeho nezaopatření, tedy například potvrzení o studiu nebo evidenci na Úřadu práce ČR.

Mimořádný příspěvek na dítě

Rodiny s ročním hrubým příjmem do jednoho milionu korun mají nárok na jednorázový pětitisícový příspěvek na dítě, které k letošnímu 1. srpnu nedovršilo 18 let. Rodiče, kteří v červnu nebo v červenci pobírali přídavek na dítě, dostanou peníze automaticky. Zbytek může využít elektronický formulář na webu ministerstva práce a sociálních věcí. Ale to jen v případě, že máte elektronickou identitu. Jinak musíte žádat osobně na vybraných Czech Pointech. Své příjmy v žádosti potvrdíte čestným prohlášením.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz