Počasí

VÝSTRAHA: Část Česka potrápí vydatné lijáky! Hrozí i povodně. MAPY

Od pátku Česko sužují silné lijáky. Na několika místech proto v příštích dnech hrozí povodně. Podívejte se, kde si podle výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) dávat pozor.

Povodí na několika místech v Česku jsou po vydatných srážkách nasycené. Hladiny toků proto stoupají. Podle ČHMÚ může v určitých částech dojít i k překročení druhého stupně povodňové aktivity.

V Praze, Středočeském (Benešov, Černošice, Dobříš, Říčany, Sedlčany, Votice) a Olomouckém kraji (Konice, Prostějov, Jeseník)  proto platí do úterního rána povodňová bdělost. 

Související obsah

Meteorologové varují zejména před prvním stupněm povodňové aktivity. "V případě větších srážkových úhrnů očekáváme vzhledem k vysokému nasycení území vzestupy hladin zejména menších toků až na 1. stupeň povodňové aktivity, při intenzivních srážkách nelze vyloučit i krátkodobé překročení 2. stupně," uvedl ČHMÚ. 

Zároveň také odborníci doporučují způsoby, jak se vyvarovat těžkým následkům záplav. "Připravit se na možnost vzniku povodně. Vyvarovat se koupání, plavání, jízdy lodí apod. v korytě toku a bezprostředním okolí. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Omezit pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí pády stromů. Doporučuje se sledovat vývoj situace," řekli meteorologové.

Výstraha před povodněmi:

Varování před povodněmi | Zdroj: ČHMÚ

Vydatný déšť

Do úterních 11:00 platí také výstraha před vydatným deštěm s úhrny nad 30 mm za šest hodin nebo nad 40 mm za 12 hodin. Ten hrozí v Praze, Středočeském (Benešov, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Čáslav, Český Brod, Kolín, Kutná Hora, Lysá nad Labem, Mladá Boleslav, Nymburk, Poděbrady, Říčany, Vlašim, Votice) a Jihočeském kraji (Dačice, Jindřichův Hradec, Soběslav, Tábor, Třeboň) a na Vysočině (Havlíčkův Brod, Humpolec, Chotěboř, Jihlava, Moravské Budějovice, Náměšť nad Oslavou, Pacov, Pelhřimov, Světlá nad Sázavou, Telč, Třebíč, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou).

"Hrozí riziko podmáčení a následných sesuvů, snížení stability stromů v podmáčené půdě. Při silném dešti je třeba snížit rychlost jízdy autem a jet velmi opatrně, nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst a omezit pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí pády stromů nebo podemletí komunikací," doporučili meteorologové.

Vydatný déšť s úhrny nad 50 mm za šest hodin v kombinaci s bouřkami navíc hrozí na Moravě. V Jihomoravském (Veselí nad Moravou), Olomouckém (Jeseník, Šumperk), Zlínském (Luhačovice, Rožnov pod Radhoštěm, Uherský Brod, Valašské Klobouky, Valašské Meziříčí, Vizovice, Vsetín, Zlín) a Moravskoslezském kraji varuje ČHMÚ před bouřemi a s nimi spojenou sníženou viditelností, aquaplaningem a rozvodněnými toky. 

Výstraha před deštěm:

Varování před deštěm | Zdroj: ČHMÚ

​V Česku prší už od pátku. Na mnoha místech už museli zasahovat hasiči. "Ke 13. hodině vyjeli moravskoslezští hasiči celkem k 57 událostem. Nejčastěji vyjížděli v okrese Ostrava (21), Nový Jičín (16), Opava (14) a dále pak v okrese Karviná (5) a Bruntál (1)," informoval v neděli mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp. "Hasiči ve 41 případech čerpali vodu z domů, sklepů nebo garáží a zároveň čistili kanalizační šachtice a komunikace. V 11 případech odstraňovali vyvrácené stromy a polámané větve. V pěti případech pak hasiči monitorovali vodní toky," dodal. Právě v Moravskoslezském kraji navíc můžou lidé v příštích dnech podle meteorologů očekávat lijáky a možná i povodně.

V sobotu voda v Praze zatopila podchod, na Rokycansku se řeka vylila z koryta:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz