Zahraničí

Přenos opičích neštovic z člověka na zvíře? První případ hlásí Francie

Přenos opičích neštovic z člověka na zvíře? První případ hlásí Francie
Virus opičích neštovic | Zdroj: Profimedia

První zdokumentovaný případ přenosu opičích neštovic z člověka na domácího mazlíčka se odehrál ve francouzské metropoli. Neštovicemi se tam nakazil pes od svých infikovaných majitelů, když s nimi spal v posteli. Případ pařížského psa tak dokazuje, že přenos z člověka na zvíře je možný.

Státní zdravotní ústav (SZÚ) v pondělí zveřejnil varování, že opičími neštovicemi se od lidí mohou nakazit i jejich domácí zvířata. Pracovníci úřadu upozornili, že zvířata by se tak postupně mohla stát přenašeči viru, což mezi vědci vyvolává obavy.

Podle časopisu The Lancet se první takový případ přenosu viru opičích neštovic z člověka na zvíře stal v Paříži. Dva muži, u kterých byl virus diagnostikován a kteří spolu sdílí jednu domácnost, tam nakazili svého psa. Infikovaní byli se psem v blízkém fyzickém kontaktu, údajně s nimi měl spát i v posteli. U psa se poté objevily typické vřídky neboli kožní léze.

Související obsah

​"Virus se na psa přenesl zřejmě proto, že spal v posteli svých majitelů. Kontakt s infikovaným ložním prádlem nebo například s ručníky a dalším textilem, který se kontaminoval stykem s kožními lézemi, je jedním z možných způsobů přenosu infekce," uvedla Kateřina Fabiánová, zástupkyně vedoucího Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ.

Portál Journal Break zdůraznil, že nyní je důležité, aby se virus nešířil mezi populací divokých zvířat žijících ve volné přírodě. K vymýcení opičích neštovic je totiž zcela zásadní, aby neexistovaly žádné zvířecí rezervoáry, které by virus mohly znovu zavést do lidské populace.

Související obsah

​"Přírodní rezervoár viru opičích neštovic je nejasný. V cyklu přenosu ve střední a západní Africe se uplatňují některé druhy veverek, gambijské krysy, plši, primáti a lidé. Například do Severní Ameriky byla infekce zavlečena v roce 2003 dovozem exotických zvířat ze západní Afriky do takzvaných pet shopů," nechala se slyšet Fabiánová.

Ve zmíněných pet shopech se virem následně nakazili psouni, kteří se chovají jako domácí mazlíčci. Později se infekce objevila u dětí a u chovatelů. "Známe zhruba 50 takových případů nákazy. Tu na území USA tehdy pomohla zlikvidovat přísná opatření," dodala Fabiánová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz