Zahraničí

Nejkrásnější francouzská řeka zmizela. Z koryta je suchá poušť

Letošní letní sezónu doprovázely velké vlny veder a nedostatek deště. Důsledkem je vysychání koryt řek takřka po celém světě. Podobná situace panuje i na nejdelší francouzské řece, na Loiře. Na některých místech lidé dokonce mohou přecházet suchým korytem z jednoho břehu na druhý.

Francouzská Loira patří mezi nejkrásnější řeky v celé Evropě, proslula stovkami zámků lemujícími oba její břehy. I v době, kdy není sucho, je relativně mělká, ovšem nyní doslova trpí suchem. Turistické loďky se sotva pohybují po hladině, a některé dokonce uvízly ve vyschlém korytu, informovala agentura Reuters.

"Přítoky Loiry jsou úplně vyschlé, je to bezprecedentní situace. Klimatické změny probíhají, to je nepopiratelné. Znamená to mimo jiné také velký problém pro ryby. Ty k životu potřebují studenou vodu. Když hladina vody klesne tak nízko jako nyní, jejich přirozené prostředí se zmenší a uvíznou pak v kalužích," popsal Eric Sauquet, vedoucí hydrologie ve francouzském Národním institutu pro zemědělství, výživu a životní prostředí.

Související obsah

​Právě pro říční ryby je nízký stav vodní hladiny katastrofální. Příliš mělká voda totiž během zahřívání ztrácí kyslík a dělá tak z ryb snadnou kořist pro volavky nebo pro jiné predátory. Dokonce i přibližně 100 kilometrů od místa, kde se řeka vlévá do Atlantského oceánu, se v současné době nabízí pouze smutný pohled na nekonečné písečné břehy.

"Obáváme se, že sucho se bude opakovat i v příští sezóně. Zvláště po té letošní, kdy jsme viděli, jak se rajčata v naší zahrádce doslova opékají. Chtěli jsme tak naší dceři ukázat praktický dopad dlouhotrvajícího sucha a narušení klimatu," sdělil večerníku Le Monde Damien Edin, který k vysychající Loiře vyvezl svou rodinu.

Související obsah

​Průtok řeky nyní činí asi 40 metrů krychlových za sekundu. To je méně než dvacetina průměrné roční úrovně. A průtok by byl ještě nižší, kdyby úřady nevypouštěly vodu z přehrad Naussac a Villerest. Francouzi je nechali postavit v 80. letech minulého století, aby částečně zaručily dodávku chladicí vody do čtyř jaderných elektráren postavených podél řeky.

Web La République du Centre však upozornil, že ačkoliv je situace na Loiře kritická, došlo v posledních dnech díky vydatným dešťům k mírnému zlepšení stavu vodních toků na řece.

Řeka Loira. | Zdroj: Profimedia
TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz