Domácí

Tipy na výlety: Ledovcová jezera na Šumavě skrývají zajímavé rekordy

Kdo by neměl rád vodu? Když je navíc zasazena do okouzlujícího prostředí, dokáže vytvářet úchvatné scenérie. I tady v Česku pár takových míst máme, konkrétně na Šumavě.

Šumavská krajina skrývá mnoho krásných míst, turisty sem ale nejvíce lákají nejkrásnější jezera Česka. Velmi oblíbené je nejmenší a nejmělčí jezero Laka.

"Na jezero Laka je nejsnazší přístup z Nové Hůrky, kde je parkoviště, a lidé k němu dojdou po nějakých pěti kilometrech stoupání. Ale jinak tam také mohou přijít z Prášil nebo ze Železné rudy. Z obou směrů sem dochází turisté. A mohou využít autobusové dopravy zelených linek pro návrat zpět," řekl mluvčí národního parku Šumava Josef Štemberk.

Související obsah

Po cestě pak projdete někdejší sklářskou osadou z 18. století, která po druhé světové válce zanikla. Dnes tam naleznete zrekonstruovanou hřbitovní kapli, kam můžete nahlédnout a zazvonit na zvon smíření.

Do jezera Laka se také přirozenou cestou vrátili v roce 2020 pstruzi po jezerním potoce přes všechny drobné kaskády a díky bobrům, kteří jsou v těsné blízkosti a jejich hráze způsobily přeliv. A tak se mohli dostat až do jezera.

Dalším jezerem, které stojí za to vidět, je Černé jezero, které je největším a nejhlubším jezerem v České republice. Na Černém jezeře je také unikátní vegetace, která se vyskytuje na dně. Je to v Čechách vzácná šídlatka jezerní, která se vyskytuje pouze na tomto místě.

Nejlépe se lidé dostanou k Černému jezeru ze Špičáckého sedla, kde je záchytné parkoviště. Od parkoviště na Černé jezero můžete dojít pěšky, půjčit si za sto korun koloběžku nebo využit místní vláček, který vás doveze až k jezeru. Na místě je pak pro turisty připravený pojízdní kiosek.

Související obsah

"V národní přírodní rezervaci Černé a Čertovo jezero se nám vyrojil kůrovec. Velmi intenzivně napadl okolní lesy. V tuhle chvíli máme vyhledaných a nezpracovaných 15 tisíc metrů krychlových dřeva a musíme s tím v tuhle chvíli něco udělat," řekl lesní správce Železné Rudy Petr Najman.

Právě proto je pro návštěvníky od 5. srpna do 30. září vždy od pondělí do středy přístup uzavřen. Od čtvrtka do neděle se turisté k jezerům dostanou s výjimkou úseku Rozvodské cesty, který je uzavřen po celou dobu.

Výlet k Černému jezeru lidé často spojují s nedalekým Čertovým jezerem. Jeho název je odvozen podle pověsti od čerta, který dodneška leží na dně jezera. Shodila ho tam dívka, kterou chtěl odnést do pekla.

K Čertovu jezeru se dostanete nejlépe od železniční stanice Špičák, odkud vede vcelku dobrodružná pěší stezka. Dá se tam ale dojet i na kole. K dalším atraktivním cílům v okolí patří vodopády Bílá strž, vrchol Ostrý nebo rozhledna na Špičáku.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz