Tipy na výlet

Tipy na výlet: Krajina vína a slunce. Vydejte se na toulky jižní Moravou

Tipy na výlet: Krajina vína a slunce. Vydejte se na toulky jižní Moravou
Vydejte se na toulky Jižní Moravou Zdroj: Profimedia

Jižní Morava je kouzelný region, který nabízí krásné památky, vesničky, nekonečné vinice a přírodu, kterou stojí za to projít pěšky nebo projet na kole. Znamenité moravské víno jen dokreslí zážitek z moravského Toskánska i jeho prosluněného okolí.

Pokud vám zbývají poslední dny dovolené a vy nevíte, co s nimi, je jižní Morava to pravé. Nabízí možnost strávit čas v nádherné přírodě a prohlídnout si unikátní památky, o které tam není nouze.

Jižní Morava je opravdu každého. Na své si přijde fanoušek sportu, který si užije síť cyklostezek, ale také gurmán oceňující dobré jídlo a pití, zvláště pak víno. Tento kraj se bude líbit i malým dětem, které se mohou podívat do pohádkových měst a zámků.

Moravské zámky, kterým čas neubral na kráse

Každý, kdo se rozhodne navštívit kousek moravské historie v podobě tamních zámků, by neměl minout Lednicko-valtický areál. Nádherný komplex je nejnavštěvovanější památkou na Moravě a nabízí krásné procházky zahradami i monumentální zámky.

V areálu najdete také několik muzeí a koná se tam i degustační expozice nejlepších vín. Proto byste neměli váhat a při své návštěvě si zajít na skleničku.

Související obsah

Dalším okouzlujícím místem je renesanční zámek Slavkov, i jeho parky nadchnou každého návštěvníka. Za návštěvu stojí také půvabné šlechtické sídlo Lysice, které bylo přestavěno na barokní zámek.

Krásnou památkou je také Vranov na Dyjí. Barokní zámeček má i další výhodu, nedaleko se nachází Vranovská přehrada, kde se celá rodina může vykoupat.

Vydejte se na toulky Jižní Moravou Zdroj: Profimedia

Historické hrady s nádechem časů minulých

Pokud si projedete moravské zámky, neměli byste vynechat ani hrady. Výtečnou podívanou nabízí hrad Bouzov ze 14. století a také hrad Helštýn v Týnu nad Bečvou. Jeho monumentální architektura se tyčí nad údolím zvané Moravská brána.

Svou rozlohou patří Helfštýn mezi nejrozsáhlejší hradní komplexy v Evropě. V současnosti jsou na hradě přístupné čtyři nádvoří a značné množství bašt a věží.

Vydejte se na toulky Jižní Moravou Zdroj: Profimedia

Podívat byste se měli také do Štramberka, malebného městečka položeného v kopcích, kterému dominuje krásný hrad.

Jednou z největších zřícenin u nás jsou i monumentální trosky hradu Hukvaldy. Právě tam by fanoušci historie měli také zavítat.

Související obsah

Okouzlující města

Malebné historické město, kde si můžete vychutnat znamenité moravské víno, je Mikulov. Romantické místo se nachází nedaleko Pálavských vrchů. Velkým turistickým fenoménem je místní zámeček.

Na vašem seznamu nesmí chybět Znojmo. Krásné centrum nadchne každého milovníka historie, neboť se zde dokonale zachovalo renesanční centrum.

Vydejte se na toulky Jižní Moravou Zdroj: Profimedia

Impozantní město s královskou pověstí se tyčí nad řekou Dyjí a je plné spletitých uliček a romantických zákoutí. Z města jde vyrazit do národního parku v Podyjí nebo na cyklovýlety po vinných sklípcích a ochutnávkách.

Při svých toulkách Moravou byste rozhodně neměli vynechat Kroměříž, jejíž nejvýznamnější památkou je nádherný arcibiskupský palác. Není překvapením, že se malebné obci přezdívá Hanácké Athény.

Související obsah

Na skleničku na Pálavu

Okouzlující vesnice a vinohrady všude kolem vás. Taková bude návštěva Pavlovských vrchů na Pálavě, která působí jako jihoevropské letovisko. Výborné víno dovrší skvělý požitek z dovolené na jižní Moravě. Zavítat tam můžete na Svatý kopeček nebo na místo, kde byla nalezena soška Věstonické venuše.

Přírodní lákadla jižního ráje

Mezi přírodní krásy jižní Moravy, které byste na své cestě neměli opomenout, patří národní park Podyjí s jeho okouzlující krajinou a cyklostezkami, kterými je protkaný.

Dalším lákadlem je známá propast Macocha, jež je součástí Punkevních jeskyní. Za návštěvu ale stojí celý Moravský kras.

Podívejte se na video, které láká do Telče, historického města na Vysočině:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz