Zajímavosti

Tohle Putinovi radost neudělá. Vystavili mu astronomický účet za invazi

Tohle Putinovi radost neudělá. Vystavili mu astronomický účet za invazi
Zničený ruský tank u Kyjeva | Zdroj: Profimedia

Rusko během šesti měsíců válčení na Ukrajině přišlo o více než 12 tisíc kusů vojenské techniky. Její hodnota by dosahovala necelých 17 miliard dolarů (více než 409 miliard korun). Ruský rozpočet nejvíce zasáhlo zničení raketového křižníku Moskva, který měl hodnotu 750 milionů dolarů (18,5 miliardy korun).

Armádě Vladimira Putina se na Ukrajině nedaří tak, jak si nejspíš ruský prezident představoval. Válka místo tří dnů trvá už přes půl roku. Během té doby už Rusko podle ukrajinské verze časopisu Forbes přišlo o více než 12 tisíc kusů vojenského vybavení.

Mezi to se řadí například dva tisíce tanků, 234 letadel a 15 lodí. Veškerá vojenská technika, o kterou ruská armáda přišla, měla hodnotu v přepočtu více než 409 miliard korun. Finančně pak Kreml nejvíce bolelo zničení raketového křižníku Moskva, jehož hodnota přesahovala 18 miliard korun. Dále se v žebříčku umístily například transportní letoun Iljušin II-76 (více než dvě miliardy korun) a výsadková loď Saratov (1,8 miliardy korun).

Související obsah

Putinova armáda má však podle experta na Rusko Libora Dvořáka k dispozici další kvanta vojenské techniky. "Ruská strana má k dispozici 'bezedné' zásoby ještě sovětské techniky, kterou tam může klidně vrhat. Může ji tam ničit, protože by v Rusku musela stejně do šrotu," řekl pro TN Live Dvořák.

Velký zásah do ruského rozpočtu se podle Dvořáka již začal projevovat například v leteckém a automobilovém průmyslu. I přes to by ale ruskou odolnost nepodceňoval. "Je to největší země na světě a její možnosti jsou větší než jakéhokoliv jiného státu. Otázka je, jestli právě Putin a jeho nejbližší to nejsou schopni přeceňovat," dodal expert na Rusko.

Na celý rozhovor s Liborem Dvořákem se můžete podívat zde:

TN.cz

K tématu Zajímavosti

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz