Domácí

Už je to kolaps, řekl Kuba. Hejtmani přišli s návrhy řešení drahých energií

Současnou energetickou krizi řeší politici už i na regionální úrovni. V pátek se kvůli tomuto tématu sešli hejtmani krajů, kteří přišli s konkrétními návrhy, jak čelit vysokým cenám elektřiny i plynu. Podle předsedy Asociace krajů a hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby (ODS) nesmí dojít k uzavření trhu. Navrhuje také zastropování a dotování cen.

Kvůli špatné situaci na trhu s energiemi se v pátek sešli hejtmani krajů. "Nárůst cen je tak skokový, že to už není krize. Tohle je kolaps," okomentoval současný stav předseda Asociace krajů a hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba.

Hejtmani se na schůzi snažili dohodnout na konkrétních návrzích, jak se s touto situací vypořádat. Možná řešení podle Kuby nesmí zastavit český trh. Ten naopak musí zůstat funkční, aby nedošlo k rozkladu stability jak Česka, tak celé Evropy, která podle Kuby musí situaci řešit jako celek.

Související obsah

Právě v Evropě se chtějí hejtmani inspirovat. Kuba uvedl jako příklad Španělsko a Portugalsko. Tam vláda zastropovala ceny energií s tím, že tu část ceny, která strop překročí, stát dotuje. V praxi to má vypadat tak, že od konečných prodejců nebude žádný dodavatel nakupovat za vyšší cenu, než je daný limit, a zbytek prodejcům doplatí stát. V momentě, kdy by se ceny opět snížily, odpadly by i dotace.

Od tohoto postupu si hejtmani slibují postupné snižování cen energií. "Takto bychom snížili cenu u všech dodavatelů, protože by jim samotným klesly náklady. Jsou to závěrové elektrárny a plynárny, které tahají ceny komodit vzhůru. Ukazuje se, že to je velmi funkční. Protože dotujete strašně malou část trhu velkým počtem zákazníků, dopad na jednotlivce je malý, ale na trh obrovský," vysvětlil Kuba.

Kuba ale zároveň dodal, že v Česku by měl tento systém svá úskalí. Česko je totiž silně provázáno s Německem a dalšími zeměmi. Bylo by proto potřeba se na tomto postupu dohodnout s dalšími evropskými zeměmi, zejména s naším západním sousedem. Dotace by se podle hejtmanů zaváděly jak na plyn, tak na elektřinu.

Související obsah

Další možností, jak srazit vysoké ceny energií, je podle hejtmanů zavedení státního obchodníka s energiemi. "Tomuto obchodníkovi by museli všichni prodejci prodávat 10 až 15 procent jejich produkce za předem určenou cenu. Tento obchodník by pak dodával energie do kritické veřejné infrastruktury," uvedl Kuba.

Podle hejtmanů by tento návrh prodejce energií příliš nepoškodil. Je však potřeba definovat, co spadá do důležité infrastruktury. Má jít například o školy nebo úřady, ale už ne například o bazény, i když jsou ve veřejném vlastnictví. "Státní obchodník nám přijde jako dobré řešení k tomu, aby se do krajů dostala energie v nějakém garantovaném objemu," řekl Kuba.

Související obsah

K tomu, aby mohl stát efektivně regulovat ceny energií, musí podle Kuby převzít vedení ČEZu. "Je nám jasné, že to nepůjde jako lusknutím prstu a že tam jsou akcionáři. Je to ovšem nutné," dodal Kuba.

Hlavním cílem těchto návrhů je udržení podniků. "Lidé musí vědět, že kvůli válce neskončí jejich podniky, na kterých často pracovali celé životy. Česká republika nemá problém, že by nedokázala zafinancovat svou společnost," zakončil Kuba.

Síkela chce zastropování cen energií. Skončí to katastrofou, varuje ekonomka:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz