Domácí

Síkela chce zastropování cen energií. Skončí to katastrofou, varuje ekonomka

Ceny energií překročily nejhorší očekávání, prohlásil premiér Petr Fiala (ODS). S ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou (za STAN) jsou stejného názoru, že je problém potřeba řešit celoevropsky. Síkela se dokonce nechal slyšet, že by podpořil zastropování cen. Podle ekonomky by to ale bylo špatné řešení, které by nakonec mohlo vést až k výpadkům dodávek a přídělům. Řešení je podle ní jen jedno, a to návrat ke starým zdrojům energií, o které se EU připravila v rámci zelené politiky.

Úterní projev premiéra Fialy po jednání s prezidentem Milošem Zemanem byl velmi ponurý. "To, co se stalo s cenami energií v posledním týdnu až dvou na celoevropské úrovni, opravdu překračuje nejhorší očekávání. Musíme na to reagovat. Budeme usilovat o celoevropské řešení, které by bylo nejúčinnější," řekl předseda vlády.

To novinářům potvrdil i ministr Síkela před jednáním vlády. Trh se podle něj do určité míry vymknul kontrole, což je celoevropský problém. I on je tak názoru, že by se řešení mělo hledat společně na půdě EU. "Celoevropské zastropování cen je určitě reálné. Ze své funkce mohu říct, že ČR by byla jedna ze zemí, která by to podpořila. Já dokonce nevylučuji, že na toto téma svolám mimořádně radu pro energetiku," uvedl Síkela.

Zastropování cen nebude fungovat

Takové řešení je ale podle ekonomky Markéty Šichtařové cestou do pekel. "Já tvrdím, že ceny dál porostou a politici nechápou, kde je příčina. Takže se budou situaci snažit řešit úplně špatně a kontraproduktivně. Budou různě stropovat ceny, poskytovat dotace a podobně, ale to nebude fungovat," konstatovala.

Související obsah

​Vysvětlení je podle ní prosté. V Evropě je málo zdrojů energie. Aby šly jejich ceny dolů, je nutné snížit poptávku. To je ale možné udělat pouze tak, že lidé budou dobrovolně šetřit kvůli vysokým cenám. Nízká nabídka v kombinaci s nízkou poptávkou způsobí tlak na ceny, které klesnou.

"Ale politici udělají úplný opak. Ceny zastropují, lidem to zadotují. Lidé nebudou v křeči a šetřit nebudou. Nabídka tedy zůstane nízká, ale poptávka bude furt obrovská. To povede k tomu, že bude enormní převis poptávky nad nabídkou a energie budou chybět," vysvětluje Šichtařová. Pokud tato situace nastane, budeme čelit katastrofě.

"V tu chvíli bude obrovské riziko blackoutů a vypínání dodávek energií například průmyslovým podnikům, protože jich prostě bude málo. A tak budeme okamžitě v hospodářské recesi," bije ekonomka na poplach. Vládní intervence do ceny podle ní nemůže problém vyřešit. "Je jen jediný způsob, jak to řešit. Zapojit zpátky zdroje energie, které byly ze zelených důvodů vypnuté," konstatovala.

Důsledky zelené politiky a další zdražování

V tom je podle ní kámen úrazu. Krize spojená s Ruskem a Ukrajinou totiž není hlavní příčinou energetické krize, nýbrž poslední kapkou, kvůli které přetekl pohár. "Ta hlavní příčina, z nějakých 80 %, je evropská zelená politika a green deal. Ten problém tu dlouhodobě bobtnal a situace s Ruskem to jenom dorazila," vysvětlila Šichtařová. 

Související obsah

​Tím, že se evropské země rozhodly eliminovat staré stabilní zdroje, jako jsou například tepelné elektrárny, se zmenšila nabídka elektřiny a obecně energií. "Je to naivita politiků, kteří nechápali, co dělají, když ty staré zdroje vypínali, a teď si myslí, že je trh nevyzpytatelný a situace překonala nejhorší očekávání. Tohle jsme předpovídali už dávno," kritizuje ekonomka. Trh podle ní vůbec nevyzpytatelný není.

Naopak je teď prý jasné, co bude dál. Ceny energií dál porostou a lidé to pocítí při vyúčtování. "Zůstanou drahé dlouhodobě, v žádném případě se nedá očekávat, že se to vyřeší během několika měsíců. Je podle ní reálné, že následujících deset let bude velmi těžkých. "Energie budou mnohem dražší než teď, protože obnovitelné zdroje to nejsou schopné samy utáhnout. Jsou nestabilní a nelze je vybudovat přes noc," dodala s tím, že pokud se vláda pokusí tyto ceny uměle snížit, může to vést k nedostatku energií, které by v extrémním případě mohly být na příděl. 

Hrozbu omezování dodávek připouští i energetický analytik Pavel Farkač. "Ceny určují závěrné elektrárny, které jsou plynové. Aby vyrobily jednu jednotku elektřiny, potřebují koupit dvě jednotky plynu a povolenku," vysvětlil. Zastropování cen je proto podle něj netržní a nefunkční. "Jak by to mělo být regulováno? Nařídí se, aby povolenka stála méně? Nebo plyn? Když se zastropují ceny energií na burze, tak závěrné elektrárny nebudou vyrábět, protože nepokryjí ani své výrobní náklady. Bude míň zdrojů a budou skutečně hrozit výpadky dodávek energie," upozorňuje analytik.

Související obsah

​"Zastropování by mohlo fungovat jedině tak, že by nebyly zastropovány ceny silové elektřiny, ale ceny pro domácnosti. Zde je nezbytné rozhodnutí vlády a zapojení veřejných rozpočtů. Podporu by vláda doplácela buď domácnostem, anebo dodavatelům," dodal. Podle Farkače se ale bavíme o dotacích v řádech desítek miliard korun, aby měly nějaký efekt.

Balíček navrhovaných opatření

O dalších opatřeních, které mají snížit dopady energetické krize na lidi, jednala i Národní ekonomická rada (NERV). Její člen, ekonom Daniel Münich, je jedním z autorů balíčku těchto opatření, která mají být rychlá a realizovatelná během nadcházející zimy.

"Jedná se například o úpravu normativu na bydlení, cílený energetický tarif, zvýšení povědomí o využívání sociálních podpor, valorizace přídavku na děti, úpravy daní, aby se podpořili nízkopříjmoví zaměstnanci, valorizace důchodů, resp. základní složky, což se týká hlavně důchodců, kteří žijí sami a mají nízký důchod," řekl redakci TN.cz Münich.

Balíček tak cílí hlavně na zranitelné skupiny lidí. Největší problémy totiž podle Münicha mají lidé, kteří žijí sami nebo sami s dětmi a nemohou si zajistit plnohodnotný výdělek.

Podívejte se na rozhovor s Jozefem Síkelou:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz