Domácí

Rodičům může s výdaji za školní pomůcky pomoci stát. Návod, jak o dávku zažádat

Začátek školního roku se nezadržitelně blíží. Kvůli zdražování však řada rodičů nemá dostatek finančních prostředků ani na to, aby svým dětem koupila pomůcky. Pomoci jim však může stát. Podívejte se, jak o mimořádnou dávku požádat.

Vybavit potomky do školy je rok od roku dražší. Jen pomůcky pro děti, které se chystají do první třídy, vyjdou rodiče zhruba na 7 200 korun. Řada z nich však kvůli rostoucím cenám nemá dost peněz.

Právě v té chvíli může s náklady souvisejícími se vzděláním a zájmovou činností dětí od základní až po vysokou školu pomoci stát. Stačí si jen zažádat o jednorázovou dávku pomoci v hmotné nouzi. "Nejčastěji lidé o tuto dávku žádají právě v souvislosti s příchodem nového školního roku. Největší počet vyplácených dávek bývá od srpna do října," sdělil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Související obsah

Jak o dávku zažádat?

Možností, jak zažádat o dávku, je hned několik. Lidé mohou žádost podat buď elektronicky prostřednictvím Identity občana (například bankovní identita, Mobilní klíč eGovernmentu), datové schránky nebo zaslat e-mailem se zaručeným elektronickým podpisem. Žádost lze poslat také poštou, nebo osobě odevzdat na příslušném kontaktním pracovišti ÚP ČR podle místa trvalého bydliště.

Formuláře včetně vyplněných vzorů jsou k dispozici na webu ministerstva práce a sociálních věcí. Lidé navíc k žádosti musí uvést také telefonní číslo a e-mail.

"Naši zaměstnanci přistupují ke každému případu citlivě. Vždy zohledňují fakt, že se jedná o cílenou pomoc určenou nezaopatřeným dětem," ubezpečil generální ředitel úřadu Viktor Najmon.

Nárok na příspěvek

Lidé mohou získat podle své situace a poměrů peníze na pokrytí celých požadovaných nákladů. Úředníci posuzují odůvodněnost požadavku, ekonomickou náročnost, možnost úhrady z jiných zdrojů i další okolnosti. "Zároveň se bere zřetel i na problematiku začlenění dítěte do dětského kolektivu," nastínila mluvčí ÚP ČR Kateřina Beránková.

Související obsah

Žadatelé mohou v jednom kalendářním roce získat 10násobek životního minima, to činí 46 200 korun. Tato částka však nesmí být překročena.

Školákům od srdce

Pomoci školákům, jejichž rodiče nemají příliš peněz, se rozhodla také TV Nova. Ta prostřednictvím iniciativy Nova pomáhá ve spolupráci s Diakonií ČCE spouští v sobotu dobročinnou sbírku Školákům od srdce.

V obchodech Tesco mohou lidé darovat potřebným dětem školní pomůcky. Více podrobností o projektu naleznete v tomto článku na TN.cz.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz