Zahraničí

Energoatom varuje před jadernou havárií. Záporožská elektrárna je poničená

Ukrajinská energetická společnost Energoatom oznámila obnovení provozu Záporožské jaderné elektrárny. Zdůraznila však, že provoz s sebou nese riziko porušení radiačních a požárních norem. Elektrárna v pátek znovu zapojila do elektrické sítě dva bloky, které byly kvůli požáru odpojeny.

Záporožská jaderná elektrárna opět vyrábí elektřinu. Na telegramu to oznámila ukrajinská firma Energoatom, která provozuje na Ukrajině jaderné elektrárny. V pátek elektrárna zapojila opět do provozu dva bloky, které zůstávají funkční. Na jihu Ukrajiny tak znovu funguje elektřina.

Uvedení do provozu ale podle Energoatomu není jen tak. V elektrárně totiž údajně hrozí riziko porušení radiačních a požárních norem. Firma proto urguje OSN, aby přinutilo Rusko předat kontrolu nad elektrárnou zpět Ukrajině, aby mohla situaci řešit.

Související obsah

Budovy elektrárny poškodilo v posledních týdnech ostřelování, ze kterého se vzájemně viní Ukrajina a Rusko. "Vzhledem k přítomnosti ruské armády, jejích zbraní, vybavení a výbušnin, existují vážná rizika pro bezpečný provoz Záporožské elektrárny," napsal Energoatom.

Největším rizikem je podle Energoatomu poškození infrastruktury. Kvůli opakovanému ostřelování může hrozit únik vodíku, což by vedlo k požárům. Stejně vysoké je riziko rozprášení radioaktivních látek.

Energoatom také uvedl, že personál elektrárny se snaží havárii zabránit. "Ukrajinský personál elektrárny nadále pracuje a vynakládá veškeré úsilí k zajištění jaderné a radiační bezpečnosti a také následků škod. Rusové zvýšili tlak na personál, aby mu zabránili ve zveřejnění důkazů o zločinech okupantů," obvinil Energoatom armádu, která v komplexu sídlí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz