Zahraničí

Část jihu Ukrajiny je bez proudu. Jaderná elektrárna odpojila své reaktory

Část jihu Ukrajiny je bez proudu. Jaderná elektrárna odpojila své reaktory
Pohled na Záporožskou jadernou elektrárnu | Zdroj: Energoatom

Řada velkých měst a osad v Chersonské a Záporožské oblasti se ve čtvrtek odpoledne ocitla bez proudu, netekla ani voda. Záporožská jaderná elektrárna odpojila své zbývající dva provozní bloky od elektrické sítě. Satelitní snímky odhalily, že Rusové jen pár desítek metrů od reaktorů rozmístili obrněné transportéry.

Obyvatelé velké části Chersonské a Záporožské oblasti se ve čtvrtek odpoledne ocitli bez elektřiny a vody. Podle ruské odnože BBC za to pravděpodobně mohly bezpečnostní systémy Záporožské jaderné elektrárny, které se zaktivovaly kvůli požáru pole.

Výpadek elektřiny způsobil velké obavy i kvůli tomu, že by přerušení dodávek proudu do elektrárny mohlo vyřadit chladicí systémy. Ty jsou nezbytné pro bezpečný provoz reaktorů. 

Související obsah

Odpoledne potom ukrajinská firma Energoatom oznámila kompletní odpojení zbývajících dvoubloků od elektrické sítě. Důvodem je silné poškození elektrického vedení v areálu elektrárny. Jde o vůbec první vypnutí Záporožské elektrárny od sítě. "Probíhají spouštěcí operace k připojení jedné z energetických jednotek k síti," napsal na telegramu Energoatom.

Záporožskou jadernou elektrárnu obsadili Rusové v průběhu své invaze na Ukrajinu. Oba státy se navzájem obviňovaly z toho, kdo v posledních dnech elektrárnu ostřeluje.

Související obsah

V provozu elektrárny pokračují ukrajinští inženýři pod ruskou kontrolou. I proto by se na místo chtěli, se souhlasem Kyjeva a Moskvy, vydat inspektoři z Mezinárodní agentury pro atomovou energii, uvedl web Radio Free Europe.

Ruská armáda se v areálu jaderné elektrárny pohybuje velmi neopatrně. Informace britského ministerstva obrany uvádějí, že Putinova vojska parkují své obrněné transportéry jen 60 metrů od jednoho z reaktorů. Vozidla se snažila skrýt tím, že je zaparkovala pod nadzemní potrubí. Pomocí satelitních snímků se je ale podařilo odhalit.

Záporožská jaderná elektrárna byla ostřelována i na začátku srpna:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz