Zahraničí

Ruská prokuratura navrhla 24 let vězení novináři. Měl pomáhat české rozvědce

Ruská prokuratura navrhla 24 let vězení novináři. Měl pomáhat české rozvědce
Ivan Safronov | Zdroj: Profimedia

Ruskému novináři a poradci šéfa Roskosmosu Ivanu Safronovovi prokurátor navrhl trest 24 let vězení. V Rusku je obžalován z vlastizrady. Údajně totiž spolupracoval s českou rozvědkou.

"Zástupce obžaloby požádal, aby Safronova uznali vinným z velezrady a odsoudili ke 24 letům vězení, které si odpyká v nápravném zařízení s přísným režimem," uvedl ve vyjádření podle agentury TASS moskevský městský soud.

Safronova v roce 2020 zatkla tajná služba FSB. Podle té od roku 2012 předával české rozvědce tajné informace o dodávkách ruských zbraní postsovětským státům, na Blízký východ, do Afriky a na Balkán. Zároveň měl předávat informace o působení ruských vojáků v Sýrii politologovi Demurimu Voroninovi, který je dále předával německé tajné službě.

Související obsah

Safronov všechna obvinění odmítá. Jeho podporovatelé už dříve uspořádali několik protestů v Moskvě i dalších městech, upozornilo Rádio Svobodná Evropa

Ruská investigativní skupina Projekt upozornila, že obžaloba není založená na pravdivých informacích. Neexistuje podle ní nikdo, kdo by zrovna jemu mohl tajné materiály předat.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz