Domácí

Obědy a školky zdarma. Stát by mohl chudším rodinám hradit školní výdaje

Vláda by měla rodinám, které jsou nejvíce zasažené současnou krizí, hradit některé výdaje spojené se školou a školkou, například obědy nebo kroužky. Takový je návrh Národní ekonomické rady vlády (NERV). Podle nejnovějšího průzkumu jsou totiž právě výdaje za volnočasové aktivity dětí jedny z prvních, které rodiny během finanční krize seškrtají.

Odborníci vzali krizi do vlastních rukou a propočítávali tak dlouho, až zjistili, že se vláda musí zaměřit na ty nejmenší. "My navrhujeme, aby těm chudším rodičům bylo odpuštěno školkovné, obědy a takové ty poplatky za DDMka, volnočasové aktivity, které jsou v gesci obce," prozradil sociolog a člen NERV Daniel Prokop.

Obědy zdarma pro děti mají aktuálně rodiny v hmotné nouzi. Poradní skupina vlády ale chce jejich okruh rozšířit. "Měly by to být rodiny, které buď berou jakékoliv dávky, to znamená příspěvek na bydlení nebo přídavek na děti, anebo mají tak malé příjmy, že jim sleva na děti jde do bonusů," objasnil Prokop.

Související obsah

​Jen základní měsíční náklady ve státní školce se pohybují zhruba kolem dvanácti set korun. A na desítky tisíc se mnohdy vyšplhají kroužky pro starší děti.

Například paní Lédlová má dvě školou povinné děti a pomoc by se podle ní v současné době hodila každé rodině. "Já myslím, že sebemenší příspěvek pomůže a každý ho určitě uvítá," vyjádřila se maminka dvou dětí.

S náklady by měl pomoci stát i obce

Podle odborníků z Národní ekonomické rady vlády by se na nákladech měl podílet jak stát, tak částečně i města a obce. "Zvažujeme, zda na pobytové tábory v roce 2023 udělat nějaký speciální příspěvek města, že by děti ze sociálních rodin zaplatily třeba jen padesát procent," nastínil ekonom Petr Studnička.

Související obsah

​Dotování dětí překvapivě spojilo vládní koalici s opozicí. "Vítáme jakoukoli pomoc, nicméně to není řešení. To je řešení až toho následku," okomentovala návrh poslankyně Karla Maříková (SPD).

Kabinet má v současné chvíli navrhované změny, včetně zvýšení přídavku na děti anebo zvyšování důchodů, na stole. "Jsou to návrhy, o kterých uvažujeme i my jako MPSV, protože ten materiál samozřejmě vznikal v součinnosti s námi," tvrdí ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Podle ekonomů je ale potřeba do budoucna postupně zredukovat úsporný tarif a nechat ho pouze pro ty, kteří ho skutečně potřebují. "Z úspor, které se uspoří zacílením, by se dosáhlo navýšení našich cílených opatření," vysvětluje ekonom Daniel Münich. Návrh odborníků počítá s tím, že ti bohatší by v současné době měli být solidární s těmi chudšími.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz