Zahraničí

Světový vůdce, který změnil běh dějin, oceňují Gorbačova osobnosti

Velikán, který se zasloužil o mírové ukončení studené války a otevřel cestu svobodné Evropě. Tak hodnotí světoví lídři Michaila Gorbačova, který zemřel v úterý ve věku 91 let. Soustrast vyjádřil i ruský prezident Vladimir Putin.

"S hlubokým zármutkem jsem přijal zprávu o odchodu Michaila Gorbačova, jedinečného státníka, který změnil běh dějin. Pro mírové ukončení studené války udělal více než kdokoli jiný," uvedl podle agentury Reuters generální tajemník OSN António Guterres.

"Michail Gorbačov byl důvěryhodným a respektovaným vůdcem. Sehrál klíčovou roli při ukončení studené války a pádu železné opony. Otevřel cestu svobodné Evropě. Na tento odkaz nezapomeneme," uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Bývalý ministr zahraničí USA James Baker III., který s Gorbačovem vyjednával v roce 1990 o sjednocení Německa, podle BBC řekl, že historie si bude Michaila Gorbačova pamatovat jako velikána, který vedl svůj velký národ k demokracii. "Svým rozhodnutím nepoužívat sílu k udržení impéria sehrál rozhodující roli v mírovém ukončení studené války. Považoval jsem ho za čestného zprostředkovatele a mohl jsem se spolehnout na jeho slovo navzdory domácímu tlaku v Moskvě. Svobodnému světu velmi chybí," cituje BBC Bakera.

Související obsah

​"Vždy jsem obdivoval jeho odvahu a čestnost, kterou prokázal při dovedení studené války k mírovému konci. V době Putinovy agrese na Ukrajině zůstává jeho neúnavné odhodlání otevřít sovětskou společnost příkladem pro nás všechny," napsal britský premiér Boris Johnson.

Bývalý americký ministr zahraničí Henry Kissinger v rozhovoru pro BBC prohlásil, že obyvatelé Evropy i Rusové dluží poslednímu sovětskému vůdci Michailu Gorbačovovi velkou vděčnost, a ocenil jeho "velkou službu lidstvu".

Související obsah

Někdejší guvernér Kalifornie a populární herec Arnold Schwarzenegger pokládá Gorbačova za "svého hrdinu". "Byla pro mě čest a radost se s ním setkat. Měl jsem neuvěřitelné štěstí, že jsem ho mohl nazývat svým kamarádem. Všichni se můžeme z jeho úžasného života něco naučit," napsal.

Americký prezident Joe Biden vyzdvihl Michaila Gorbačova jako "vzácného vůdce", díky němuž byl svět bezpečnější. "Byly to činy vzácného vůdce, vůdce s představivostí, který viděl, že je možná jiná budoucnost, a s odvahou riskovat celou svou kariéru, aby toho dosáhl," citovala agentura AFP.

"Nejhlubší soustrast" vyjádřil nad smrtí Michaila Gorbačova ruský prezident Vladimir Putin, řekl agentuře TASS mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. "Ráno pošle telegram s upřímnou soustrastí příbuzným a přátelům," uvedl.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz